Neopatrné děti, zvířata i dospělé kryje pojištění odpovědnosti

Češi často zapomínají na pojištění odpovědnosti. To přitom může dobře posloužit ve chvílích, 
kdy někomu omylem způsobíte škodu.

Pojištění odpovědnosti se slangově označuje jako „pojištění na blbost“. Nejčastěji se sjednává k pojištění domácnosti a hradí se z něj škody, které některý z členů pojištěné domácnosti svojí neopatrností způsobí někomu dalšímu. Pojistka například pokryje nákup nových brýlí v případě, že je vy nebo vaše děti nedopatřením rozsednou na návštěvě u známých.

Statistiky ukazují, že Češi na pojištění odpovědnosti často zapomínají. „Míra pojištění odpovědnosti se v Česku nachází výrazně pod evropským průměrem,“ říká Petr Jedlička, hlavní analytik České asociace pojišťoven. Statistiky ukazují, že průměrná hodnota pojištění odpovědnosti je v Česku poloviční oproti celoevropskému průměru.

Míra pojištění odpovědnosti se v Česku nachází výrazně pod evropským průměrem.
Petr Jedlička, hlavní analytik České asociace pojišťoven

Kdy se hodí pojištění odpovědnosti?

Pojištění odpovědnosti se ale hodí i v případech, kdy někomu vy, vaše děti nebo třeba váš pes omylem způsobíte škodu svojí neopatrností. Využijete ho v případě, kdy vaše dítě shodí v obchodě nějaké zboží z regálu, váš pes rozkouše vaší kamarádce kabelku, vytopíte sousedy nebo se v Alpách srazíte s jiným lyžařem. 

V případě srážky na lyžích a ublížení na zdraví se částka může vyšplhat až do řádu milionů. Proto pojišťovny nabízejí vysoké limity pojistného plnění. Pojištění odpovědnosti kryje nejen újmu na zdraví a majetku, ale také náklady na právní ochranu pojištěnce, když je třeba. Z pojistky může být uhrazený rozdíl mezi platem a nemocenskou, léčba a hrazení nákladů za zničené vybavení nebo majetek. Chrání pojištěnce jak v Česku, tak i v ostatních evropských zemích, a to zpravidla za několik set korun ročně.

Nepozornost na sjezdovce nebo na silnici může stát život

Dítě jede na školní lyžařský zájezd do Rakouska. Při lyžování se ale bohužel vlastní vinou srazí s jiným sportovcem. Oba odváží horská služba do nemocnice. „Protože dítě nemá na místě rodiče, tak v rámci pojištění na hory zajistíme dopravu a ubytování v Rakousku jednomu z nich,“ vysvětluje službu Barbora Vernerová z Direct pojišťovny. Po úspěšné operaci a krátkém pobytu v nemocnici je dítě převezené zpět domů. 

Tím ale příběh nekončí. Po půl roce totiž dojde rodičům dopis, že druhý lyžař žádá kompenzaci za svůj úraz. „Naše asistenční služba řešila případ, kdy požadovaná částka byla 20 000 eur, tedy zhruba půl milionu korun. Nakonec jsme z pojištění vypláceli 9 000 eur a dalších 6 000 na soudní náklady,“ upozorňuje Vernerová na případ, kdy díky pojištění odpovědnosti rodiče nemuseli platit obrovskou částku. Kromě toho pojišťovna zaplatila také 35 000 korun na převoz do Česka a 4 000 korun za zásah horské služby.

Pojišťovny řeší i závažnější případy. „Nedávno jsme řešili případ mladého cyklisty, který při jízdě dostatečně nesledoval situaci v silničním provozu a střetl se se starší paní, která po vystoupení z tramvaje chtěla přejít silnici po přechodu,“ popisuje Tomáš Reitermann, vedoucí Odboru pojištění občanů v Kooperativě. Na následky pádu paní v nemocnici zemřela. Celková částka hrazená z pojištění činila 1,81 milionu korun. „Naštěstí byl v pojistné smlouvě nastaven limit plnění 2 miliony korun. Pokud by však cyklista pojištění neměl, musela by škody uhradit jeho rodina, jelikož nebyl plnoletý,“ dodává Reitermann.

Ceny rostou. Nezapomeňte pojistku aktualizovat

Zatímco pro cyklisty, lyžaře, snowboardisty a in-line bruslaře je pojištění odpovědnosti jasné, pro řidiče elektrokol a elektrokoloběžek se situace možná změní. Zatím se totiž pojištění odpovědnosti vztahuje i na ně, otázkou ale je, zda aktuálně projednávaná motorová směrnice podmínky nezmění. Právě kvůli celkem častým změnám legislativy, ale i proto, že pojišťovny často mění svoji nabídku a služby, odborníci doporučují své pojištění pravidelně aktualizovat, aby odpovídalo současným pravidlům i cenám majetku a léčebných výloh.

Nejvýhodnějším řešením je sjednání pojištění odpovědnosti k pojištění domu nebo bytu, případně domácnosti. „V tomto případě jsou u nás automaticky pojištění všichni, kteří na dané adrese reálně žijí. Nemusejí tam tedy mít ani trvalou adresu,“ popisuje službu Nela Maťašeje, mluvčí Direct pojišťovny. Pojištění odpovědnosti, které platí celý rok, lze sjednat také samostatně. „Cenově ale lépe vychází jako připojištění k pojištění majetku,“ radí Maťašeje. Výjimkou je pojištění odpovědnosti na cestách, které se obvykle sjednává jako součást cestovního pojištění.

Kooperativa. Pro život, jaký je

Nepodceňujte pojištění odpovědnosti

„Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě u Kooperativy se automaticky vztahuje na všechny členy domácnosti, děti bez věkového omezení, i škody způsobené zvířaty. Navíc platí po celé Evropě,“ říká Radek Starosta, ředitel Úseku pojištění majetku a odpovědnosti Kooperativy.

TO MĚ ZAJÍMÁ →
REKLAMA

Pokračujte ve čtení: