SPECIÁL: Virus Zika - Novinky.cz

O viru

Původně virus pochází z Afriky, kde byl v roce 1947 poprvé izolován z makaků obývajících prales Zika poblíž ugandského města Entebbe. První zdokumentování lidské nákazy pochází z roku 1964, když se vědec testující nemocného makaka nechal sám infikovat, a poté z roku 1968, kdy byl virus objeven u běžné populace v Nigérii. Nové případy se postupně objevovaly v dalších zemích černého kontinentu, v severovýchodní Asii a na tichomořských ostrovech. Těm se však až do roku 2007 nepřikládal velký důraz, kvůli jejich sporadičnosti a nevelké závažnosti.

Místo původu

Místo původu - Entebbe

FOTO: Novinky.cz, Mapy.cz

Zika je jednovláknový RNA virus s pozitivním řetězcem, a podle sekvence pochází ze skupiny flavivirů, podobně jako západonilská horečka, horečka dengue, žlutá zimnice nebo u nás důvěrně známá klíšťová encefalitida. Úplně nejbližším příbuzným viru zika je virus Spondweni (SPOV), který je původcem krvácivé horečky, známé ze subsaharské Afriky a Papui-Nové Guineje. Vesměs jde o nepříjemná, a někdy i velmi nebezpečná horečnatá onemocnění, která přenášejí členovci, jako komáři nebo klíšťata. A často mají co do činění s mozkovými tkáněmi.

Zika virus je pojmenován podle stejnojmenného deštného pralesa v Ugandě: v gandštině, hlavním jazyce této africké rovníkové země, znamená „zika“ přerostlý. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky doporučuje používat „zika“ v ženském rodě, podobně jako ebola.

Carly Fiorinaová

Struktura Viru

FOTO: David Ryneš - Novinky.cz

Mikrocefalie

Mikrocefalie je závažná vývojová porucha, která se projevuje zakrněním mozku a obvykle i celé hlavy, z čehož vyplývají těžká postižení tělesného i psychického zdraví. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala prohlášení, v němž uvedla, že právě virus zika by mohl mít mikrocefalii na svědomí.

13. dubna 2016 vědci toto podezření potvrdili. „Není už pochyb, že zika způsobuje mikrocefalii,” uvedl ředitel Střediska pro kontrolu nemocí Tom Frieden. Podle něj pro to neexistuje jeden jasný důkaz, ukazuje to spíše série pečlivých výzkumů, které k tomuto závěry vedly.

Na tiskové konferenci v Bílém domě o den dříve navíc sdělila ředitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) Anne Schuchatová, že je epidemie viru zika ještě hrozivější, než se původně předpokládalo.

„Zjistili jsme, že virus je spojen s celou řadou poporodních komplikací. Nejen s mikrocefalií, ale také s předčasnými porody, krvácením, slepotou a dalšími defekty,“ citovala ji BBC. Navíc podle ní představuje zika riziko po většinu těhotenství, nikoliv jen v prvním trimestru, jak se původně přepokládalo.

Před vypuknutím šíření nákazy virem zika v roce 2015 se ročně objevovalo v Brazílii průměrně „pouze“ 163 případů mikrocefalie. V roce 2016 však počet postižených novorozenců v Brazílii dosáhl téměř pěti tisícové hranice.

Carly Fiorinaová

Dítě trpící mikrocefalií

FOTO: Felipe Dana, ČTK/AP

S příchodem chladných podzimních dnů sice zika v Brazílii ustupuje, ale ukázalo se, že je virus ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. Poškození plodu se objevuje u dvaceti procent těhotných žen nakažených virem, a ne u pouhého procenta či dvou, jak se dosud uvádělo. Informovala o tom v pondělí 2. května BBC.

Rostoucí obavy z možné nákazy mikrocefalií vedly v latinskoamerických zemích právě k rapidnímu nárůstu potratů, bohužel však i těm podomácku provedeným. Komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn vyzval státy k distribuci antikoncepčních prostředků a povolení ženám svobodně rozhodovat o svém těhotenství.

Děti postižené mikrocefalií sice často mohou přežít, ale dopad na kvalitu jejich života je jistý. „Obecně mikrocefalie znamená, že se mozek nevyvine dostatečně. Záleží, jaká část je zasažena, protože každá má specifickou funkci. Dopad tedy může mít na intelekt, kognitivní funkce, hybnost a další. Bohužel má mozek tu vlastnost, že pokud je základní jednotka - neuron jednou zničen, nikdy se neobnoví.

Není to, jako když si zlomíte nohu, ta sroste a je normálně funkční. U mozku to tak není, bohužel,“ vysvětluje primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí z Nemocnice na Bulovce Hana Roháčová.

Rozšíření ve světě

V roce 2007 bylo lokalizované první ohnisko zikavirové nákazy v Mikronésii a později, v roce 2013, také ve Francouzské Polynésii, odkud se v následujícím roce nákaza rozšířila do dalších tichomořských oblastí.

V Latinské Americe byl poprvé zaznamenán v květnu roku 2015 v Brazílii, kam ho dle některých expertů zatáhla masa fanoušků fotbalu cestujících na Mistrovství světa 2014. Brazílie odhalila už 1,5 milionu případů onemocnění. WHO uvedla, že v roce 2016 očekává 3-4 miliony případů zikavirové nákazy a vyhlásila celosvětový stav nouze. Důvodem vyhlášení není virus samotný, ale především jeho spojitost s mikrocefalií.

V současné době je virus prokazatelně ve čtyřech desítkách zemí. Kromě enormně zasažené Brazílie a Kolumbie se objevil také například v Ekvádoru, Bolívii, Salvadoru, Dominikánské republice, Francouzské Guyaně, Guatemale, Guadeloupu, Guyaně, Hondurasu, Mexiku, Panamě, Paraguayi, Portoriku, Surinamu, Venezuele, na Barbadosu, Martiniku, Haiti a neminul ani ostrov Saint Martin.

Na počátku dubna 2016 se objevila v médiích informace, že je zika virus pravděpodobně na ústupu, protože některé země postižené epidemií zaznamenaly úbytek nových případů. „Domníváme se, že v některých zemích jako Kolumbie dosáhlo šíření nákazy vrcholu. Šíření ale pokračuje a je možné, že přijde druhá vlna nákazy,“ uvedl Sylvain Aldighieri z Panamerické zdravotnické organizace.

Příčinou si však odborníci nejsou jisti. Svoji roli mohla sehrát opatření hygieniků a biologů proti komárům, nebo se mohli lidé v postižených oblastech adaptovat a vytvořit si větší odolnost vůči viru, popřípadě více dbát na prevenci. A vliv na statistiky mají zřejmě i různé způsoby testování a opoždění hlášení.

Nakažené hlásí i Evropa, vždy se však jednalo o jedince, kteří se nakazili mimo evropský kontinent, většinou v latinskoamerických zemích. WHO varovala, že se zika může rozšířit i do Afriky a Asie - kontinentů s největší porodností na světě.

Česká republika eviduje již čtyři případy viru zika. Jednalo se o tři ženy a jednoho muže. Všichni se nakazili v tropických oblastech a průběh jejich nemoci lékaři klasifikovali jako mírný. Těhotná nebyla žádná z nakažených žen.

S prvním březnovým dnem roku 2016 oznámilo případ nákazy poprvé i Slovensko. Virus u 23leté ženy z Prešova, která se vrátila z Jižní Ameriky, potvrdily testy v laboratoři v německém Hamburku. Po návratu byla tři dny hospitalizována a po odeznění klinických příznaků ji lékaři propustili domů.

V brazilském Rio de Janeiru se navíc v srpnu 2016 uskuteční letní olympijské hry hostící celkem 10 500 sportovců, během nichž by mohli komáři virus zika přenést na návštěvníky her z celého světa. Brazílie oznámila, že zrušení olympijských her neplánuje a doufá, že s letními měsíci, se kterými na kontinent přichází chladnější počasí, se výskyt komárů sníží.

Carly Fiorinaová

Země infikované virem Zika k 26. lednu 2016. Data: Reuters

FOTO: David Ryneš - Novinky.cz