SPECIÁL: Virus Zika - Novinky.cz

Přenos

Ziku přenáší komár druhu Aedes aegypti, který přežívá v lokalitách se stojatými vodami, do kterých klade svá vajíčka. Právě příbytky lidí jsou na tyto vody bohaté - v květináčích, kalužích, mísách či kbelících s vodou, starých pneumatikách a podobně.

Pokud se člověk nakazí štípnutím infikovaného komára, sám se stává zdrojem viru pro neinfikované komáry, což zvyšuje riziko zavlečení infekce i do vzdálenějších oblastí, kde se tito komáři vyskytují. Světová zdravotnická organizace (WHO) se obává, že by se takto mohl virus rozšířit po celém americkém kontinentě kromě Kanady a Chile, kde je pro tento bodavý hmyz příliš chladné počasí, a dále do Afriky a Asie.

Mapa výskytu komára Aedes Aegypti

Mapa výskytu komára Aedes Aegypti

FOTO: David Ryneš - Novinky.cz

Podle WHO jsou v ohrožení i některé evropské země. Komár Aedes Aegypti se vyskytuje v Gruzii, na jihozápadě Ruska, na Madeiře a v Nizozemsku. „Několik lidí nakažených virem zika do Evropy dorazilo, nemoc se ale dále nerozšířila, neboť komáři jsou stále neaktivní. S příchodem jara a léta se ale nebezpečí rozšíření viru zvýší,“ uvedla ředitelka evropské pobočky WHO Zsuzsanna Jakabová.

Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) by se přenašečem viru mohl stát i komár tygrovaný (Aedes albopictus), který se stabilně vyskytuje v jihovýchodním Rusku, ale i ve všech jihoevropských státech u Středozemního moře. Tento druh byl v roce 2012 ojediněle zachycen i na jižní Moravě u Mikulova.

Brazilští experti navíc prověřují podezření, že virus nešíří jen tropičtí komáři rodu Aedes, ale i mnohem rozšířenější komáři rodu Culex. „Právě to by mohlo být důvodem, proč se virus replikuje rychleji, než jsme předpokládali. Spojení s komáry rodu Culex by mohlo vysvětlovat epidemický scénář šíření viru,“ řekla listu The Telegraph Constancia Ayresová z brazilské Nadace Oswalda Cruze, která se zabývá mimo jiné výzkumem nemocí.

Ayresová nespecifikovala, o jaké druhy komára z rodu Culex by se mělo jednat. Na území České republiky je nejrozšířenějším druhem komára Culex pipiens (komár pisklavý), který je mimo jiné přenašečem západonilské horečky. Podle odborníků ale Česku zatím žádné nebezpečí nákazy virem zika nehrozí.

Aedes Aegypti

Komár Aedes Aegypti

FOTO: Josue Decavele, Reuters

V prohlášení WHO dále zaznělo, že se virus možná nepřenáší pouze bodnutím komárem, ale i mužským spermatem. „Zika byl zjištěn v lidském spermatu a existuje případ možného přenosu viru z člověka na člověka při sexu. Je ale potřeba ještě více důkazů, aby se potvrdilo, že sexuální styk je také způsob přenášení ziky," uvedla WHO.

3. února 2016 zaznamenali Američané první případ přenosu ziky z člověka na člověka. Stalo se tak v Texasu, kde se nakazil pacient, jehož partner se vrátil z Venezuely. Infekce se s největší pravděpodobností přenesla pohlavním stykem. Informovala o tom zástupkyně ředitele amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob Anne Schuchatová.

„Laboratoř Centra pro kontrolu a prevenci chorob potvrdila první případ nákazy virem zika u člověka, který neopustil území USA. Domníváme se, že nebyl infikován komárem, ale pohlavním stykem,“ potvrdila Schuchatová.

Přenos viru zika pohlavním stykem potvrdila 27. února 2016 i Francie. Nakaženou byla žena, jejíž partner se vrátil z Brazílie. Sama zemi neopustila, přenos tedy pravděpodobně opravdu proběhl prostřednictvím nechráněného pohlavního styku.

26. dubna 2016 přišla s informací o přenosu viru pohlavním stykem i Kanada.

6. února 2016 brazilští lékaři našli živé viry zika v moči i ve slinách nakažených. Brazílie proto vyzvala ženy, aby byly opatrné při líbání, ačkoliv možnost přenosu slinami nebyla potvrzena.

Teoreticky je možné, aby se nákaza přenesla i prostřednictvím krevní transfúze. Při zachování všech bezpečnostních standardů by se to však stát nemělo. Přesto WHO doporučila odkládat dárcovství krve u cestujících, kteří se vracejí z postižených zemí, alespoň o měsíc.

Symptomy

Samo onemocnění má relativně mírný průběh podobný chřipce. Obvykle ho doprovází horečky, zarudnutí očí, bolesti hlavy či kloubů a vyrážka. Méně často se mohou vyskytnout i průjem, zácpa, bolesti břicha a závratě. Po štípnutí infikovaným komárem se zika horečka projeví zhruba u jednoho z pěti nakažených. U 80% procent infikovaných nemoc tedy nemusí vůbec propuknout.

Symptomy

Symptomy

FOTO: Novinky.cz, Profimedia.cz

Inkubační doba se pohybuje mezi 3 - 12 dny. Nemoc obvykle trvá 4 až 7 dnů a zpravidla končí úplným uzdravením, v Kolumbii však viru podlehli již nejméně tři pacienti a další dva lidé zemřeli na takzvaný Guillain-Barrého syndrom, v němž má podle podezření lékařů prsty také zika.

Z analýzy dat z Francouzské Polynésie z roku 2014, kdy se tam tento virus rozšířil, studovali vědci krevní vzorky 42 lidí postižených v letech 2013-2014 Guillain-Barrého syndromem a u 93 procent z nich se také našly stopy po předešlé nákaze virem zika.

„V místech, kde se ve zvýšené míře vyskytuje zika, bylo rovněž pozorováno rozšíření Guillain-Barrého syndromu. Přímá souvislost ještě musí být prokázána, ale časová a místní spojitost se zdá být jasná. Máme ještě pár týdnů, než si budeme jisti, ale spojitost mezi zikou a Guillain-Barrého syndromem je vysoce pravděpodobná,“ prohlásila 12. února na konferenci v Ženevě zástupkyně WHO Marie-Paule Kienyová.

Guillain-Barrého syndrom je vzácné onemocnění postihující nervy, které způsobuje stav, kdy vlastní imunitní systém začne útočit na tyto specifické nervy a ty se posléze zanítí. Přesná příčina vzniku zatím není známá, u více než 60 procent se však nemoc rozšířila poté, co došlo v těle k virové nebo bakteriální infekci. Prvotní náznaky ztráty pohyblivosti začínají u prstů a později se rozšiřují do paží a lýtek. Mezi další příznaky patří bolest, brnění, necitlivost a později vzestupná svalová slabost a problémy s rovnováhou a koordinací. Zhruba 80% všech pacientů se při včasné léčbě naprosto uzdraví, aniž by měli jakákoli trvalá poškození.

Co všechno zika v lidském těle dokáže, zůstává lékařům záhadou. Nedokáží například vysvětlit, proč u nenarozených dětí v Brazílii mikrocefalii vyvolává, zatímco v Kolumbii, kde je počet nakažených druhý nejvyšší, zatím nezaznamenali jediný případ.

Léčba

Proti onemocnění neexistuje lék, lékaři proto pouze mírní symptomy nemoci. Doporučuje se klidový režim, příjem dostatku tekutin, podávání léků proti bolesti a na snížení horečky.

Brazilská vláda i americký prezident Barack Obama apelují na urychlený vývoj vakcíny proti zice. Ačkoliv zika nepředstavuje pro dospělé jedince vážné ohrožení, pro těhotné ženy ano, a je tedy třeba je chránit.

Primářka Hana Roháčová podává vysvětlení: „Připodobním to třeba k zarděnkám. V dospělosti jsou zarděnky velmi lehké onemocnění, člověk ho v mnoha případech jednoduše přechodí. Ale všichni jsou u nás očkovaní proto, že zarděnky mohou zahubit plod. To je úplně totožná situace. Takže pokud zika virus plod skutečně postihuje, pak je očkování zcela na místě.“

S vývojem vakcíny to však není lehké, může trvat několik let, pokud se vůbec podaří. U některých nemocí se podařilo vakcínu vyvinout za 5-8 let, u některých však proces trval i čtvrt století. Lék i vakcína musí projít přesným klinickým postupem, který má čtyři fáze.

Začíná se fází nula, při které probíhají testy na zvířatech. Ve fázi jedna se již přípravek testuje na malém vzorku dobrovolníků. Ve fázi dvě se počet dobrovolníků zvyšuje, a při ní se již netestuje pouze bezpečnost, ale i účinek.

Pokud tyto zkoušky dopadnou dobře, nastupuje fáze tři, která je tzv. předregistrační. U té se počty dobrovolníků pohybují v tisícových řádech. Pokud jsou výsledky dobré, lék nebo vakcína se smějí začít používat.

Prevence

Jedinou prevencí prozatím zůstává vyvarovat se komářího bodnutí. To ovšem není tak jednoduché, protože komáři, kteří virus přenášejí, jsou aktivní hlavně přes den. Lidem je doporučeno nosit dlouhé rukávy a nohavice, používat repelent, doma zbytečně nevětrat a spát pod moskytiérou.

Brazilská vláda nasadila do boje proti tomuto bodavému hmyzu armádu i zdravotníky, kteří se se snaží omezit jeho výskyt vyhledáváním a likvidací stojaté vody, k čemuž vláda vyzvala i občany. Obyvatelé by měli ze zahrad odklidit vše, kde se dlouho drží dešťová voda.

Navíc vláda doporučuje rodičům, kteří plánují potomka, aby toto rozhodnutí odložili, dokud pandemie nepoleví. Bojovníci za ženská práva však s doporučením nesouhlasí. „Od vlády je neuvěřitelně naivní žádat ženy, aby odložily otěhotnění zrovna v zemích, kde je více než polovina těhotenství neplánovaných,” řekla Monica Roaová z organizace Women´s Link Worldwide.

Prevence

Prevence

FOTO: David Ryneš - Novinky.cz

Lékaři doporučují mužům, kteří se vracejí z rizikových oblastí, vyvarovat se nechráněnému pohlavnímu styku minimálně po dobu čtyř týdnů a v případě potvrzené nákazy se tato lhůta prodlužuje na šest měsíců.

WHO sdělila gravidním ženám z celého světa, aby pokud je to možné, své cesty do postižených oblastí zrušily. K tomuto doporučení se připojilo i americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP), další evropské země i Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Naději vkládají Brazilci do prostředku, který testuje britská biotechnická společnost Oxitec. Vědci zde zkoušejí zredukovat hmyzí populaci pomocí geneticky modifikovaných jedinců.

V laboratořích připravují takto upravené komáří samce, které následně vypouštějí do přírody. Samci se normálně páří s divokými samičkami, výsledkem jsou ovšem neživotaschopné larvy. Zpráva společnosti uvádí, že poslední test ukázal 82procentní snížení množství nakažených larev, které by mělo stačit k zastavení šíření viru.

Některé brazilské státy či města přijímají vlastní opatření. Například město Itapetim ve státě Pernambuco bude nasazovat sladkovodní ryby do nádrží, kde se předpokládá výskyt larev, které se tak stanou potravou pro tyto ryby.