Volba prezidenta 2018 - Novinky.cz

Vratislav Kulhánek

Bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Vratislav Kulhánek (74) oznámil zájem o Hrad v červnu. Post prezidenta se český manažer a bývalý šéf hokejového svazu pokusí získat pod hlavičkou obnovené Občansko demokratické aliance miliardáře Pavla Sehnala. Ke kandidatuře sehnal 23 podpisů poslanců.


Úlohu prezidenta Kulhánek považuje spíše za reprezentativní. Při dodržování prezidentských pravomocí by nechtěl jít k hraně ústavy, natož na hranu nebo za ni. Kdyby byl bývalý šéf Škody Auto na Pražský hrad zvolen, neuděloval by milosti a omezil by počet lidí oceněných státním vyznamenáním. Na zahraniční cesty by chtěl jezdit hlavně do okolních zemí a na západ od českých hranic.

Za priority, které by chtěl prosazovat, Kulhánek označil zvýšení prestiže sportu a snahu dostat ke sportování děti. Zapojení do struktur Evropské unie a NATO považuje za samozřejmé, i když vztah k Evropské komisi má negativní. EU podle něj dělá chyby, ale účast v ní považuje za nejlepší variantu. Byl by pro zahájení příprav na zavedení eura.

Českobudějovický rodák považuje za největšího soupeře v prezidentské volbě současného prezidenta Miloše Zemana, jemuž vystavil za část působení na Hradě trojku, za další „tučnou čtyřku“. V minulosti pracoval jako výkonný ředitel firmy Robert Bosch České Budějovice, v roce 1997 přešel do mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, kde se stal předsedou představenstva. V říjnu 2004 přestoupil do čela dozorčí rady automobilky, tento post opustil v roce 2007.

Kulhánek vystudoval Vysokou školu ekonomickou a European Business School v Praze. Je nositelem medaile Aloise Rašína, kterou mu v roce 2003 VŠE udělila. Dříve působil i ve správní radě Karlovy univerzity a Technické univerzity v Liberci. Působil i ve správní radě společnosti AAA Auto, byl prezidentem Sdružení automobilového průmyslu a též viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. Mezi roky 2004 a 2008 stál v čele Českého svazu ledního hokeje.

Ke sportu má obecně kladný vztah, hrával první ligu ve volejbale, běhával a dodnes hraje tenis. Své záliby skloubil jako spolujezdec v automobilových závodech.

Stránky kandidáta: httpss://www.kulhaneknahrad.cz/