Volba prezidenta 2018 - Novinky.cz

Petr Hannig

Hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig (71) v říjnu oznámil, že získal pro svou kandidaturu 20 poslaneckých podpisů. Zájem o Hrad však ohlásil už v půli července. Podle svých slov hodlá navazovat na politiku Miloše Zemana, ale s jiným chováním. Dlouhá léta působil jako redaktor Československého rozhlasu, produkoval řadu alb, spolupracoval s několika zpěváky a zpěvačkami, mimo jiné objevil i Hanu Zaňákovou (Lucii Bílou).


zdroj: ČTK - Michal Doležal

Hannig se pokoušel sehnat podpisy občanů, kvůli časovému presu se nakonec uchýlil k poslanecké podpoře. Využil k tomu výměny poslanců po volbách, kdy mandát měli jak ti odcházející, tak noví. Hannigovu kandidaturu podpořila také krajně pravicová strana Národní demokracie Adama B. Bartoše, který čelí obžalobě z popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa.

Rodák z Ústí nad Labem se ve svém profesním životě prosadil zejména jako zpěvák, skladatel, producent a hudební vydavatel. Absolvoval střední umělecko-průmyslovou školu v Trutnově - obor umělecký kovář, poté Konzervatoř v Praze, kde studoval obory varhany, dirigování a skladba. Studia zakončil na Hudební akademii múzických umění, kde získal magisterský titul.

Jednasedmdesátiletý Hannig se o vstup do politiky pokoušel několikrát. Založil Stranu zdravého rozumu, která dnes působí pod názvem Rozumní, a od roku 2002 pravidelně kandiduje ve volbách do Sněmovny či Senátu. Loni při kandidatuře do Senátu v Praze 11 získal 2,3 procenta hlasů, jeho strana v letošních sněmovních volbách dostala 0,72 procenta hlasů. Před pěti lety Hannig na prezidenta nekandidoval.

Hannig ke své kandidatuře nezveřejnil žádný oficiální web.