Volba prezidenta 2018 - Novinky.cz

Pavel Fischer

Někdejší velvyslanec ve Francii a současný ředitel výzkumné agentury STEM Pavel Ficher (52) oznámil splnění podmínek pro kandidaturu na Hrad v říjnu. Opírá se o podporu 17 senátorů napříč politickým spektrem. Fischer v minulosti působil jako poradce prezidenta Václava Havla. Svou kandidaturu hájí slovy, že nechce přihlížet tomu, co se děje.


Za klíčový bod svého programu Fischer označuje moderní stát s prezidentem, který garantuje spravedlnost a solidaritu. Chce otevřít Pražský hrad, aby byl přirozenou součástí města a státu. Navrhuje provést audit hospodaření hradní správy, ale i bezpečnostní audit. Prosazuje rovněž orientaci na Západ, spolupráci se státy NATO a zapojení do úsilí, které směřuje k reformám EU.

Podle Fischera v dosavadní kampani chybí prezidentská témata, což parafrázoval tak, „jako kdyby v harmonii společnosti chyběla melodie”. Postrádá například témata rozvoje venkova do budoucna, jakou roli chceme hrát ve světě, jak zajistit důstojný život seniorům či jak otevírat našim mladým dveře do zahraničí. Prezidentskou funkci bere jako službu, proto nabízí své zkušenosti z diplomacie i práce v prezidentské kanceláři.

Pražský rodák vystudoval obor francouzština a čeština na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, později si vzdělání doplnil na zahraničních univerzitách v Ženevě a Paříži. Jako velvyslanec ČR ve Francii a Monaku působil v letech 2003 až 2010. Svou pracovní kariéru začínal v roce 1983 jako dělník geofyzikálního průzkumu. Je držitelem francouzského Řádu čestné legie a před diplomatickým angažmá působil v prezidentské kanceláři Václava Havla - nejprve jako tiskový specialista, později zástupce mluvčího a nakonec jako ředitel politického odboru.

Fischer ve svých dosavadních mediálních výstupech mimo jiné v případě svého zvolení na Hrad přislíbil i prověření amnestie Václava Klause. „Něco takového už by se nemělo opakovat, protože se mi zdá, že tam právo a právní stát dostaly na frak,“ uvedl.

Stránky kandidáta: https://www.pavelfischer.cz/