Volba prezidenta 2018 - Novinky.cz

Mirek Topolánek

Bývalý český premiér, předseda a dlouholetý člen ODS Mirek Topolánek (61) oznámil svou kandidaturu na poslední chvíli. Opírá se o podporu deseti senátorů napříč politickým spektrem, on i Občanští demokraté veřejně deklarují, že není stranickým kandidátem ODS. Po opuštění politických funkcí se Topolánek pohyboval zejména v energetickém průmyslu.


Topolánek je vzhledem k čerstvosti svého rozhodnutí na názory na důležitá témata zatím skoupý. Jako jeden z důvodů, proč kandiduje, uvedl „zachování dobrého jména“ prezidenta Miloše Zemana, který se má podle něj do historie zapsat jako člověk, který přivedl Českou republiku do NATO a ne jako někdo, kdo znásilňoval ústavní zvyklosti. Sám se označil za „demokratického, silného a politického kandidáta”, který hodlá zakopávat příkopy (VÍCE ZDE). Ke kandidatuře ho prý vedly spíše emoce než rozum.

Topolánek se narodil ve Vsetíně v roce 1956, na Moravě rovněž studoval. Nejprve vychodil Vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova v Opavě, poté strojní fakultu VUT v Brně. Jeho pracovní kariéra je úzce spjata s energetikou a Ostravou, kde začínal jako projektant ve společnosti Automatizace a mechanizace OKD Ostrava. Později působil v ostravském závodu společnosti Energoprojekt Praha, v roce 1991 spoluzakládal energetickou firmu VAE s.r.o., v níž působil jako generální ředitel a do jejíchž nástupnických struktur se po opuštění politiky v roce 2010 opět vrátil. V poslední době působil mimo jiné v čele Teplárenského sdružení České republiky a v roce 2011 se stal předsedou dozorčí rady Elektrárny Opatovice, přednášel rovněž na Národohospodářské fakultě VŠE.

Před rokem 1989 nebyl nijak politicky aktivní a od vstupu do KSČ ho podle jedné z jeho knih odlákala pod pohrůžkou rozvodu jeho tehdejší manželka Pavla. Po revoluci působil nejprve v Občanském fóru a v roce 1994 vstoupil do Občanské demokratické strany. Už dva roky poté se stal senátorem za obvod Ostrava-město, od roku 1998 vedl stranický senátní klub a od roku 2002 stanul na pozici místopředsedy Senátu. Ve stejném roce nahrazuje v čele ODS Václava Klause.

Předsedou vlády byl od roku 2006 do roku 2009, kdy byla jeho kabinetu vyslovena Poslaneckou sněmovnou nedůvěra. Stal se tak prvním premiérem, kterému parlament nedůvěru vyslovil. Vláda padla v březnu 2009, kdy se ČSSD podařil pátý pokus o vyslovení nedůvěry. S opozicí tehdy hlasovali i čtyři poslanci z koaličních stran. Česká republika tehdy předsedala EU. Topolánek se krátce poté z politiky zcela stáhl.

Mirek Topolánek na snímku z 8. listopadu 2017.

zdroj: Právo


Toskánská aféra

Topolánkovou politickou kariérou prostupuje také celá řada afér. Asi nejznámější je takzvaná Toskánská aféra, kdy ho fotografové zachytili na neformální schůzce politiků a lobbistů v toskánském letovisku Monte Argentario. Podezření budil zejména fakt, že na místě byli vedle řady aktivních politiků včetně premiéra Topolánka i nejvyšší představitele energetického gigantu ČEZ, kterému stát krátce předtím poskytl bezplatné emisní povolenky v hodnotě několika desítek miliard korun. Topolánek aféru označil za „uměle vytvořenou kauzu“.

Topolánka proslavil mimo jiné i vulgární slovník či zdvižený prostředníček ve Sněmovně směrem k tehdejšímu poslanci za KDU-ČSL Miroslavu Kalouskovi. Gesto později vysvětloval tím, že Kalouskovi ukazoval, že „je jednička“. Znám je i kontroverzními či vulgárními útoky na novináře.

Kritizován je rovněž za úzkou spolupráci s lobbistou Markem Dalíkem odsouzeným za podvod v souvislosti s nákupem obrněnců Pandur pro českou armádu (VÍCE ZDE). Dalík nastoupil do vězení začátkem listopadu 2017, tedy ve stejné době, kdy Topolánek oznámil svoji kandidaturu. Topolánek prohlásil, že ač je přesvědčen o Dalíkově nevinně, v případě, že by byl zvolen na Hrad, by mu milost nedal.

K Topolánkově politickému konci výrazně přispěl rozhovor pro gay časopis LUI, v němž mimo jiné nezvykle otevřeně pomlouval tehdejšího premiéra Jana Fischera.

Je podruhé ženatý, má celkem čtyři potomky. Se svojí manželkou Pavlou se rozvedli v únoru 2010. Žili spolu od roku 1979, mají tři děti - dvě dcery a syna. V červnu 2010 se oženil s tehdejší stranickou kolegyní Lucií Talmanovou, mají syna Nicolase. Talmanová byla v letech 2006 - 2010 místopředsedkyní Sněmovny. Mezi Topolánkovy koníčky patří rallye.

Stránky kandidáta: https://www.mirekprezident.cz/