Volba prezidenta 2018 - Novinky.cz

Michal Horáček

Textař, producent, bývalý majitel sázkové kanceláře Fortuna a vystudovaný sociální antropolog Michal Horáček (64 let) se podle svých slov rozhodl kandidovat na prezidenta, protože cítí ohrožení toho, co má rád a čeho si váží.


Zmínil například zahraniční směřování země. „Jsme součástí euroatlantického prostoru, že máme partnery, kterým musíme být dobrými partnery. A najednou se mi jeví, že tohle je ohroženo, a to už snad ani ne pro mě, ale pro moje děti a vnuky, a chci přispět k tomu, abychom se tomu bránili,“ řekl v den, kdy oznámil svoji kandidaturu.

Horáček si zakládá na tom, že si celou prezidentskou kampaň bude platit sám. Založil si proto transparentní účet, na který vložil 11 miliónů korun, a z něj bude platit veškeré výdaje spojené s kandidaturou.

V rámci kampaně také zveřejnil své majetkové přiznání. Z toho mohou lidé vyčíst, že jeho majetek je větší než 450 miliónů korun. Při zveřejnění majetku Horáček zdůraznil, že kdyby jeho kandidatura nakonec nebyla úspěšná, „ale přispěla k tomu, aby se stalo obvyklým, že lidé (kandidující) musejí předstoupit úplně otevřeně, tak nějaký smysl by to mělo“.

Účet pro Zemana

Horáček v posledních měsících objíždí města a vesnice, kde pořádá besedy s lidmi. Jednou se mu stalo, že na besedu se studenty dorazil kvůli špatné organizaci pouze jeden jediný. O poznání lépe dopadla prosincová beseda se studenty a pedagogy ostravského gymnázia Hladnov. Horáček tam za své vystoupení sklidil potlesk. Mluvil například o vizi dobrého prezidenta. Ten by měl být podle něj takový, aby nebylo o čem psát.

V oznámení o kandidatuře uvedl, že službu ve funkci prezidenta České republiky lze vykonávat slušněji, kompetentněji a k lidem všech názorů vstřícněji než doposud. Horáček se vymezil proti současnému prezidentovi i svým vyjádřením, když Miloš Zeman ohlásil, že bude na post hlavy státu kandidovat znovu. Na oznámení reagoval Horáček slovy, že přišel čas vystavit Miloši Zemanovi účet. „Za všechny ty virózy, urážky a lži, kterými poškozoval všechny občany včetně svých někdejších voličů. V této volbě se proti němu a všemu, co představuje, postavím s hlubokou vírou, že máme na víc,“ vyjádřil se tehdy textař.

V jeho programu má rezonovat devět hlavních témat. Kromě vazeb České republiky na okolní svět je to migrace, technologie, vzdělávání, rovnost žen a mužů i otázky podnikání a dopravní infrastruktury. Jeho mottem v kampani je: „Přeji si žít v zemi úsměvů, nikoli v zemi úsměšků.“

Pomoci má Vášáryová a Drábová

Začátkem února Horáček představil svůj tým, který mu má pomáhat v kampani a který by si v případě úspěchu ve volbách vzal na Hrad. Mezi jmény je například šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, herečka a diplomatka Magda Vášáryová, profesor Pavel Pafko, bývalý hokejista Robert Reichel či právník Karel Eliáš.

Na výsledky prezidentských voleb už sázkové kanceláře vypsaly kurzy. Horáček je na třetí příčce. Největším favoritem je současný prezident Miloš Zeman, na druhém místě bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, který však ještě kandidaturu nepotvrdil. Na vítězství Horáčka šla v únoru zatím nejvyšší přijatá sázka, a to ve výši 75 tisíc korun.

Horáčka si jako vhodného kandidáta na prezidenta vybrala Kroměřížská výzva, za kterou stojí bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb a právnička Hana Marvanová. Horáček však podporu občanské iniciativy, která hledá kandidáta, jenž by mohl porazit Miloše Zemana, odmítl. Horáček několikrát deklaroval, že nestojí ani o žádnou stranickou podporu.

Stránky kandidáta: https://www.michalhoracek.cz/