Volba prezidenta 2018 - Novinky.cz

Marek Hilšer

Vědec, lékař a občanský aktivista Marek Hilšer (40 let) chce kandidovat, aby zlepšil život v České republice. Hilšer vystudoval mezinárodní vztahy na Karlově univerzitě, stáž v Poslanecké sněmovně ho ale prý odradila od politiky a rozhodl se pro studium medicíny, během kterého byl předsedou akademického senátu 1. lékařské fakulty. V současnosti zkoumá zhoubné nádory mozků a přednáší na univerzitě biochemii.


Hilšer se dlouhodobě občansky angažuje, v minulosti pořádal několik demonstrací a protestních akcí. Za Topolánkovy vlády bojoval proti privatizaci fakultních nemocnic. Nejvíce se zřejmě „proslavil“, když v roce 2014 protestoval polonahý na tiskové konferenci na Úřadu vlády proti postoji kabinetu vůči konfliktu na Ukrajině.

„Vedla mě k tomu nespokojenost s tím, jak se česká vláda, respektive pan premiér Sobotka staví k problematice agrese Ruska na Ukrajině,“ vysvětlil tehdy Novinkám Hilšer.

Kandidovat na prezidenta se prý rozhodl po dlouhém přemýšlení, jak bojovat za ohroženou svobodu a demokracii. „Nevyrostl jsem ve světě zákulisních lobby a klientelistických sítí. Nevozím se limuzínami. Vím, co je realita života běžného člověka. Ve svém profesním životě jsem se setkal s lidským utrpením. Chci pracovat pro veřejnost, nikoli být loutkou zákulisních hráčů. V naší zemi je mnoho nezištných lidí a jejich aktivity je třeba podpořit,“ uvedl Hilšer na svých webových stránkách.

V programu se chce zaměřit například na bezpečnost či hospodářský růst. „Chci prosazovat, aby ČR měla v Evropě sebevědomou a aktivní roli,“ tvrdí.

Peníze od lidí


Peníze na kampaň chce shánět od lidí, na transparentní účet mu zatím přišlo kolem 130 tisíc. Nechce brát peníze od politických stran. Kolik plánuje dát na kampaň, neví. „Bude stát tolik, kolik mi sami občané přispějí. Čím více drobných příspěvků od běžných lidí, tím větší bude naše síla,“ sdělil Novinkám Hilšer.

Když současný prezident Miloš Zeman vyhlásil svoji opětovnou kandidaturu, Hilšer reagoval slovy, že se to dalo očekávat. Podle něj je Zemanovo znovuzvolení v zájmu úzkých finančních skupin, které potřebují dobré vztahy s Ruskem a Čínou, a zcela jistě měly na rozhodování Miloše Zemana velký vliv.

„Moudrý člověk se vyznačuje tím, že ví, kdy je čas odejít. Miloš Zeman se jako muž minulosti snaží vzdorovat budoucnosti. Tuto bitvu však nemůže vyhrát,“ tvrdí zatím nejmladší adept na Hrad.

Kritizuje Zemana a Chovance


Zemana za náklonnost k Rusku a Číně kritizuje dlouhodobě. Vloni v dubnu například napsal otevřený dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) kvůli návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Označil ji za politický tah prezidenta a dalších politiků, kteří jednají v zájmu finančních skupin.

„Přestože naše ústava vkládá definování zahraniční politiky do rukou vlády, prezident se již delší dobu snaží měnit kurz zahraniční politiky naší země směrem k východním diktaturám a vzdaluje ji od demokratických zemí transatlantického prostoru. Toto konání odůvodňuje národním a ekonomickým zájmem,“ napsal tehdy Hilšer Sobotkovi.

Na svém blogu také otevřeně kritizoval ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního prezidenta Tomáše Tuhého kvůli reorganizaci policie, která se odehrála v létě 2016. Hilšer tehdy napsal, že se jedná o likvidaci poslední naděje, že i politici mohou být volání před spravedlnost.

Stránky kandidáta: https://www.mareknahrad.cz/