Volba prezidenta 2018 - Novinky.cz

Jiří Hynek

Manažer, politik a od roku 2011 prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek (56) se při své kandidatuře na Hrad opírá o podpisy 22 poslanců, zejména z branného výboru. Kandiduje s podporou strany Realisté mentora Petra Robejška. Podání přihlášky na vnitro oznámil v půli října.


V dřívějším rozhovoru pro ČTK Hynek řekl, že Evropská unie by se měla změnit, jinak hrozí její rozpad. Ve funkci hlavy státu by se prý snažil být vyslancem českého průmyslu v zahraničí, prosazoval by národní zájem a jeho prioritou by byla bezpečnost. Hynek podporuje členství Česka v NATO, nesouhlasí naopak s přijetím eura.

Realisté Hynka propagují jako „silného prezidenta pro těžké časy“. V rozhovoru pro Právo (ZDE) prezidentský kandidát vyjádřil přání, aby Česká republika obnovila povinný vojenský výcvik. Narážel na - podle něj - stále se zhoršující bezpečnostní situaci v Evropě, kdy si evropské státy nedovedou poradit „s terorismem a politickým islámem“. Apeluje na to, aby země měla připravené a vycvičené bezpečnostní složky.

Hynek se narodil v Ústí nad Labem, v roce 1986 absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, obor matematická informatika, teoretická kybernetika a teorie systémů. V minulosti pracoval jako vývojář v Tesle Kolín, po revoluci spoluzakládal karlovarskou softwarovou společnost SOPOS. Dva roky pracoval jako generální ředitel Karlovarského porcelánu, stál i v čele firmy Praga.

Stránky kandidáta: https://www.hynek2018.cz/