Pravo.cz Seznam.cz
 
VOLBY

Jak se volí

Jak probíhá volba

Prezidenta volí obě komory na společné schůzi, a to v posledních třiceti dnech jeho volebního období. Jméno kandidátů navrhuje nejméně deset poslanců nebo deset senátorů.

Volba prezidenta může být opakována třikrát, každá z nich je dále rozdělena na tři kola.

V prvním kole je prezidentem zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů. V opačném případě se do čtrnácti dnů koná druhé kolo volby, může být ale i bezprostředně po prvním kole.

Do druhého kola postupuje kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů ve Sněmovně, a kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v Senátu. Zvolen je kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů. V opačném případě se do čtrnácti dnů koná třetí kolo volby, může být ale i bezprostředně po druhém kole.

Ve třetím kole je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů dohromady. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby.

Václav Klaus byl v roce 2003 zvolen až ve třetím kole třetí volby. První volba se konala 15. ledna, nejvíce hlasů v ní získali právě Klaus a Petr Pithart. V druhém ani třetím kole prezident zvolen nebyl. Druhá volba se konala 24. ledna. Kandidáty byli Klaus, Jaroslava Moserová a Miloš Zeman. Do druhého kola postoupili Klaus a Moserová, v druhém ani třetím kole však konečné rozhodnutí nepadlo.

Třetí volba se konala 28. února. Kandidáty byli Klaus a Jan Sokol. Ve třetím kole byl zvolen Klaus, když získal 142 z 280 hlasů.Nákres zasedacího pořádkuautoři: Zdeněk Nevělík a Miroslav Benč - grafika a webdesign: Ondřej Lazar Krynek

© Copyright Borgis a.s. 2003-2008. © Copyright Seznam. © Copyright ČTK, DPA, Reuters, Korzo a Profimedia.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu společnosti Borgis a.s. zakázáno.

Redakci pište na email redakce@novinky.cz. Deník Právo oslovíte přes adresu redakce@pravo.cz.
Pokud chcete informace o inzerci na Novinkách, pište na e-mail reklama@firma.seznam.cz.
Nápověda a kontakt na helpdesk - Ceník inzerce