Preventivní prohlídky mohou zachránit život. Přesto je Češi zanedbávají i v případě rakoviny

I když je léčba rakoviny v Česku na vysoké úrovni, nemocných stále přibývá. Proč tomu tak je? Jedním z důvodů je stárnutí populace, ale i to, že lidé podceňují preventivní lékařské prohlídky. „Chodit na pravidelné prohlídky k lékaři je to nejdůležitější,“ říká čtyřiašedesátiletá Anna, která letos v březnu dokončila úspěšnou léčbu rakoviny prsu. 

Před dvěma lety se Anna, která je shodou okolností praktická lékařka, vrátila z letní dovolené a nahmatala si bulku v prsu. „Byl to pro mě šok, ale nepropadala jsem panice,“ vzpomíná lékařka. Následná vyšetření potvrdila, že jde o karcinom prsu. Chirurgové Anně odstranili část prsu. Po operaci musela podstoupit několikatýdenní chemoterapii, která se bohužel neobešla bez vedlejších účinků. „Sice jsem ji snášela docela dobře, nepotřebovala jsem ani léky proti zvracení, ale byla jsem unavená a vypadaly mi vlasy. To pro mě bylo hodně psychicky náročné,“ vypráví.

Každý třetí Čech onemocní rakovinou.*
*Zdroj: Zdroj: Linkos, Národní onkologický program

Rakovina je v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí hned po srdečních nemocech. Každý rok je zhoubný nádor diagnostikován u více než 87 000 lidí a 27 000 onkologických pacientů každoročně na svou chorobu umírá. Počet nemocných bude s největší pravděpodobností přibývat. Kromě stárnoucí populace jsou důvodem i špatné životní návyky a nedostatečná prevence. 

Co je důležité hlídat

V součtu se nádorová onemocnění podílí na 27 % všech úmrtí v Česku. Ženy jsou podle statistiky nejvíce ohrožené rakovinou prsu. Muži zase bojují s rakovinou prostaty a varlat.

Světové prvenství držíme také ve výskytu zhoubných nádorů ledvin a močových cest. Mezi další častá onemocnění patří karcinom plic. Počet nemocných stoupá zejména u mladších žen kuřaček. Kuřáci tvoří 70 % pacientů s rakovinou plic a ve skupině nádorových onemocnění tvoří největší zastoupení ve smrtelnosti. Podstatnou roli podle lékařů hraje i věk. Čím jste starší, tím vyšší riziko hrozí, že vás rakovina zasáhne. Existují ale druhy nádorů, které postihují pouze děti nebo se objevují i v mladém věku. Svůj podíl může mít i genetika, zejména pokud se v rodině toto onemocnění vyskytuje.

Češi mají smutné prvenství. Je třeba zpestřit jídelníček

Češi mají smutné prvenství.

Nedostatek pohybu, nadváha, nepřiměřený stres, kouření i nadměrné popíjení alkoholu se řadí mezi rizikové faktory. Česko drží světové prvenství ve výskytu rakoviny konečníku a tlustého střeva u žen i mužů. Ročně lékaři diagnostikují 8 000 nových případů. Na vině je špatná skladba jídelníčku, ve které chybí vitaminy a vláknina. Převažují naopak tučná, smažená jídla, uzeniny a přemíra alkoholu. 

Co pomáhá

Během léčby Anně nejvíce pomohlo zbytečně si nepřipouštět, že je nemocná a zůstat v co největší psychické pohodě. „Pomohla mi i práce. Přišla jsem na jiné myšlenky a v těžkých chvílích mi byla povzbuzením,“ říká. Po chemoterapii bylo nutné podstoupit i léčbu v Protonovém centru. „Mám vadu srdce a jsem astmatička. Nechtěla jsem zatěžovat srdce a plíce ještě celkovým ozařováním, proto jsem se řídila doporučením onkologa a podstoupila protonovou léčbu,“ vysvětluje. Ozařování tak bylo cíleno pouze na místo, kde byl nádor.

Protonová radioterapie

Protonová radioterapie je účinná, přesná a šetrná léčba rakoviny s minimálními vedlejšími účinky. Díky přesnému zacílení protonového paprsku přímo do nádoru se výrazně snižuje vznik nežádoucích účinků. Tím dává protonová léčba šanci žít kvalitní život i po léčbě rakoviny. Protonová radioterapie je vhodná pro léčbu rakoviny prsu, prostaty, plic, hlavy a krku, vybraných orgánů zažívacího traktu a jater, centrální nervové soustavy, maligních lymfomů a některých druhů rakoviny u dětí. 

Anna si i díky nemoci uvědomila, že důležité je mít v životě na prvním místě sebe, zvolnit a dopřát si dostatek odpočinku. Rakovina podle ní nemusí být rozsudkem smrti, jak si mnozí myslí. „Pořád se jí bojíme. Přitom ji už doktoři dokážou léčit jako každou jinou nemoc,“ uzavírá Anna. 

Nemučte tělo saláty, dejte mu rohlíky i čokoládu

Životní styl v průběhu onkologické léčby si možná někteří spojují s konzumací jen zdravých potravin a vyhýbání se všemu potencionálně nezdravému. Pozor, toto nemusí platit vždy! Pacienti by měli jíst to, na co mají chuť, poslouchat své tělo. Jíst to, co velí chutě, důvěřovat svému tělu a nestresovat se navíc tím, že budou konzumovat něco, co jim nechutná, na co chuť nemají.

Důležité je také hodně pít, chodit co nejčastěji ven, ale jen, pokud je nálada a síla. Spát, když tělo žádá o spánek, ale také třeba kdykoliv plakat, nedržet emoce v sobě. Když padají vlasy, je dobré se na to do jisté míry připravit a aspoň se podívat, kde je prodejna paruk. Dobré je také naučit se ošetřovat pokožku, která v průběhu léčby trpí. Například v Protonovém centru každý pacient absolvuje před začátkem léčby sezení s vyškolenou sestřičkou, která vysvětlí, jak se o kůži starat, jaké si koupit přípravky. Je nabídnuta i pravidelná týdenní kontrola pokožky. 

Samovyšetření a prevence může zachránit život

„Přála bych si, aby ženy docházely pravidelně na mamograf, prohmatávaly si prsa a chodily na gynekologické prohlídky. Může vám to zachránit život,“ vzkazuje Anna. Každé ženě od 45 let pojišťovna hradí jednou za dva roky mamografické vyšetření, u některých pojišťoven toto platí již od 40 let. Podle Anny je to ale málo a doporučuje docházet na prohlídky i ultrazvuková vyšetření častěji, ačkoli jsou zpoplatněné. „Připlaťte si, vyplatí se to,“ dodává.

Samovyšetření zachraňuje životy

Muži, ale i ženy by měli po padesátce absolvovat každé dva roky vyšetření tlustého střeva a konečníku. Podle průzkumu farmaceutické firmy Sanofi a agentury Millward Brown čtvrtina mužů ale na tuto prohlídku k lékaři nedorazí. Myslet by přitom měli i na vyšetření prostaty. Jen 26 % mužů dochází na preventivní vyšetření, které může odhalit alespoň nějaký druh rakoviny. Češky jsou přitom až dvakrát zodpovědnější než Češi. Onkologickou prohlídku absolvuje více než polovina žen alespoň jednou za rok. 

Očkováním proti několika druhům rakoviny

V posledních letech odborníci varují také před HPV virem, který může napadnout děložní čípek, penis, ale i oblast krku, hlavy a dýchacích cest. Vhodná prevence přitom existuje a je jí očkování. Britská studie potvrdila, že vakcína Cervarix snižuje riziko rakoviny děložního čípku téměř o 90 %. V zemích, kde je vysoká míra očkovaných lidí, došlo k dramatickému snížení počtu výskytu rakoviny děložního hrdla. Vakcína je nejvhodnější pro dívky i chlapce před zahájením sexuálního života. Smysl má ale i pro starší a sexuálně aktivní lidi. 

Od roku 2012 vakcínu hradí dívkám i české pojišťovny. Proočkovanost zejména u mladších dívek ale podle virologů v průběhu času klesá. V roce 2012 byla proočkovanost u dívek ve věku 13 let téměř 76 %. Do roku 2018 ale klesla k 60 %. Podle odborníků je však nutné, aby byla očkována co největší část populace, pak teprve bude vakcína opravdu účinná. 

Protonové centrum úspěšně léčí rakovinu už deset let

Protonové centrum v Praze patří ve svém oboru ke světové špičce. Jeho prosklenou a jednoduše tvarovanou budovu míjí při cestě po magistrále řada z nás – působí vlastně celkem nenápadně. Už celou dekádu ale zásadním způsobem pomáhá s léčbou nádorových onemocnění. Využívá k tomu jednu z nejperspektivnějších metod 21. století – protonovou terapii. A z dlouhého seznamu úspěchů stojí za zmínku přinejmenším jeden klíčový údaj. Léčbou, která je bezpečná a ověřená, tu prošlo již více než 8 000 onkologických pacientů.

Největších úspěchů se Protonovému centru daří dosahovat při léčbě karcinomu prostaty v tzv. krátkém režimu. Právě v léčbě rakoviny prostaty má v celosvětovém srovnání nejlepší výsledky na největším souboru pacientů. Od roku 2012, kdy bylo centrum otevřeno, se v něm léčilo více než 2 500 pacientů s touto diagnózou. Protonová léčba má vysokou účinnost. Dokáže úspěšně vyléčit až 97 % pacientů s karcinomem prostaty nízkého rizika a více než 90 % pacientů se středně rizikovými nádory prostaty.

„Když jsme před deseti lety začínali, bylo podobných center na světě třicet a všechna ozařovala v módu pasivního rozptylu. To byla ta základní modalita, která umožňovala léčit poměrně malé a symetrické nádory,“ říká ředitel zdravotního úseku doc. MUDr. Jiří Kubeš. Tužkové skenování podle jeho slov otevřelo obrovský prostor k léčbě velkých nádorů, složitě tvarovaných nebo na hůře dostupných místech. „Obecně se protonová radioterapie přesunula z určité třešničky na dortu do polohy standardního postupu, který je v mnoha situacích velmi prospěšný. Množství lidí, kterým dnes dokážeme smysluplně pomoci, se z mého pohledu zdesetinásobilo.“

Úspěšnost a přínos protonové terapie stvrzuje jak počet spokojených pacientů, tak i skutečnost, že je hrazena všemi českými zdravotními pojišťovnami. Ovšem pro pomoc sem přicházejí i pacienti ze zahraničí. Protonové centrum v Praze má totiž skvělé renomé po celém světě a s léčbou některých vybraných diagnóz má vůbec největší zkušenosti.

„Asi nebudu daleko do pravdy, když řeknu, že máme nejvíce pacientů na světě léčených touto technikou,“ upozorňuje docent Kubeš a dodává: „A když máte něčeho nejvíc na světě, tak s tím máte největší zkušenost. Tady u nás kombinujeme technologii, kterou máme k dispozici, se znalostmi, které jsme za těch deset let získali, a personálem, který je kvalitní po všech stránkách. A to od fyziků přes lékaře až po radiologické asistenty a další. Co je podle mě také důležité, je to, že přístup celé naší kliniky k pacientům je mimořádně vstřícný.“

TO MĚ ZAJÍMÁ →
REKLAMA