Přejděte na Novinky.cz zpět na úvodní stránku zpět na úvodní stránku
Zázračná přežití

Martin Farkaš a manželka na tiskové konferenci

Slovenský nadporučík Martin Farkaš se ve čtvrtek 19. ledna 2006 znovu narodil, když přežil pád slovenského armádního Antonovu 24 na maďarsko-slovenských hranicích. Byl jediným, kdo z letadla vyšel živý. Po dopadu dokonce stačil mobilním telefonem zavolat manželce. Řekl jí, že jejich letadlo mělo nehodu a že on z ní vyváznul.

Mnozí jeho štěstí považovali za zázračné. Slovenský tisk například spekuloval o tom, že během pádu letadla seděl na toaletě a život mu zachránil malý prostor kolem něj. Sám Farkaš to ale později ještě v nemocnici vyvrátil. Seděl v nejbezpečnější zadní části letadla a byl připoutaný.

I když je to krajně nepravděpodobné, při leteckých neštěstích občas někdo přežije i pády z obrovských výšek.


Trosky slovenského armádního letadla

Dokazuje to například i více než třicet let starý příběh jugoslávské letušky Vesny Vulovičové.

Ta byla 26. ledna 1972 jako obvykle ve službě. Skoro přesně v pět hodin odpoledne došlo na palubě jejího letadla (Douglas DC-9) mířícího ze Stockholmu do Bělehradu k výbuchu. Ten měl zabít jugoslávského ministra, jenomže politik nakonec linkou neletěl. Stroj se rozlomil. Letadlo bylo zrovna nad Československem. Jeho trosky začaly brzy dopadat do okolí Srbské Kamenice v Českém Švýcarsku. Na palubě bylo tehdy 22 cestujících a 5 členů posádky. Všichni kromě Vulovičové zemřeli.

Dvaadvacetiletou Vesnu jako jedinou výbuch odhodil do zadní části letadla. Ostatní většinou vypadli. Jejich těla potom lidé nacházeli po celém okolí. Vesna dopadla z 10 tisíc metrů v troskách ocasu na zem. Nějakým zázrakem se jí podařilo přežít, takže když na místo dorazili zdravotníci, drápala se prý, ačkoli měla zlomené obě nohy, z trupu letadla. Dočasně byla od pasu dolů ochrnutá, ale přežila. Život jí zachránilo to, že při výbuchu připravovala jídlo v kuchyňce a tato část trupu u kormidla letadla sklouzla po svahu, což zbrzdilo náraz do země.

Ze svých zranění se úplně vyléčila. Jako letuška už ale znovu do práce nastoupila, aerolinky ji zaměstnaly jako úřednici.

Letecká neštěstí