Přejděte na Novinky.cz zpět na úvodní stránku zpět na úvodní stránku
Nehody v ČR

Pád malého ulralightu na Liberecku.
Pilot neměl příliš šancí na přežití.

Místní neštěstí

Na území České republiky se největší letecká neštěstí přihodila v sedmdesátých letech. Tehdy se v rozmezí několika let zřítila tři dopravní letadla.

Prvním příkladem v našem přehledu je pád jugoslávského letadla na Děčínsku z 26. ledna 1972, o kterém pojednává také rubrika Zázračná přežití.

Druhým je nehoda tupolevu (TU-154) sovětského Aeroflotu z 19. února 1973 přímo na ruzyňském letišti. Při nepovedeném přistávacím manévru tehdy zemřelo 66 lidí. Mezi oběťmi byli i muzikanti z kapely Evy Pilarové.

Třetí velká havárie se stala v mlze nedaleko Suchdola u Prahy. 30. října 1975 tam letadlo jugoslávských aerolinií DC-9 narazilo d pahorku v chatové oblasti. O život tehdy přišli především čeští turisté, kteří se vraceli z dovolené na Jadranu. O život přišlo 74 lidí, ale dalších asi 50 cestujících lékaři zachránili. Neštěstí později filmově zpracovali tvůrci televizního seriálu Sanitka.
Cvičení připravovalo na pád letadla v Brdech.

Armádní nehody

O rozruch v českém letovém prostoru se donedávna staraly hlavně stíhačky Mig-21. Osmého června 1998 se dva Migy srazily nad českobudějovickým sídlištěm Vltava. Havárie jako zázrakem nezpůsobila smrt ani žádné zranění. Jeden z letounů se zřítil na parkoviště a "sklouzl" před panelový dům, který se vzňal a začal hořet. Obyvatelé domu byli evakuováni. Druhá  stíhačka dopadla do neobydlené oblasti. Piloti se včas katapultovali. Později se přišlo na to, že za havárii mohla špatná komunikace pilotů s řídící věží.

Letecká neštěstí