Přejděte na Novinky.cz zpět na úvodní stránku zpět na úvodní stránku
Černá skříňkačerná skříňka a vnitřek černé skříňky


Černou skříňku vynalezl v roce 1954 Australan David Warren. Podle mezinárodních úmluv ji ve svých letadlech musejí mít všechny letecké společnosti.. První modely zaznamenávaly informace o stroji nebo třeba i části komunikace s pozemní kontrolou na kovové pásky. Byly to vlastně přerostlé žáruvzdorné a pancéřované magnetofony.
řez černou skříňkou

Moderní černé skříňky jsou v každém velkém letadle hned dvě. Bývají umístěné v zadní části letadla, která se většinou při pádu zdemoluje nejméně. Jsou plné nejmodernější elektroniky. Jedna skříňka zapisuje údaje o letu, druhá nahrává hovory v pilotní kabině. Pevné paměti umožňují zapisovat údaje z tisíců čidel v trupu, nádržích a motorech stroje i všechny hovory posádky.

Černé skříňky jsou konstruované tak, aby vydržely obrovskou zátěž. Půl hodiny vydrží teplotu 1100 stupňů Celsia. Mezi jednotlivými ocelovými vrstvami pláště jsou vrstvy pěny, které se v žáru rozpouštějí a skříňku chladí. Při nárazu skříňky vydržení obrovské přetížení (až 100 g) a nevadí jim ani slaná voda. Vysílač, který se při havárii spustí, ke skříňce navádí ty, co ji hledají.

Navzdory názvu jsou černé skříňky křiklavě oranžové. Prostě proto, že je to barva, která je na většině pozadí, i mezi troskami, nejlépe vidět.

Letecká neštěstí