Novinky.cz - Speciál
Arabští vůdci a politici - Hassan Nasralláh


Libanonský šíita Hassan Nasralláh, který se narodil 31. srpna 1960 v Bejrútu, je od roku 1982 členem Hizballáhu, jehož vedení převzal v roce 1992. Právě jemu se podařilo upevnit organizační strukturu hnutí, jeho vojenské schopnosti a nově je prosadit i na politické scéně. Od roku 1992 byl Hizballáh vždy zastoupen v parlamentu. Nasralláh je však současně hluboce věřící šíita, který se po celý svůj život věnuje náboženským studiím.

Když vypukla v roce 1975 v Libanonu občanská válka, Nasralláhova rodina musela odejít z Bejrútu na jih Libanonu do domu svých předků ve vesnici Bazurija. Mladý Hassan odešel studovat korán do iráckého Nadžáfu, jež je jedním z posvátných šíitských měst. Poté, co ukončil prví část svých studií, donutily ho irácké úřady k návratu do vlasti.

Na jihu Libanonu se Nasralláh přidal k šíitskému hnutí Amal a studoval ve škole šéfa Amalu šejka Husajna Abbáse Musavího. Nasralláh poté reprezentoval Amál v údolí Bika´a.Hassan Nasralláh

Po izraelské invazi do Libanonu v roce 1982 Nasralláh spoluzaložil Hizballáh, v jehož čele stál Musaví. Přes své aktivity v hnutí, od roku 1982 byl v hnutí odpovědný za údolí Bikáa a od roku 1985 za Bejrút, odjel v roce 1989 do Íránu, kde pokračoval v náboženských studiích.

Poté, co Izrael zabil Musavího, stanul v únoru 1982 v čele Hizballáhu Nasralláh, pod jehož vedením se hnutí transformovalo ve významnou politickou sílu, která je zastoupena v parlamentu. Na jihu Libanonu rozvíjelo sociální služby, spravuje školy i nemocnice. Sílilo však i vojensky a nadále podnikalo akce proti Izraeli, ostřelovalo jeho území a útočilo na jeho vojáky.

Nasralláh hrál významnou roli při výměnách zajatců mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2004. Izrael výměnou za své vojáky a jejich ostatky v propustil stovky bojovníků tohoto šíitského hnutí i zadržovaných Palestinců.

Nasralláh zastává velmi militantní názory, zejména co se týká Izraele. Upírá mu právo na existenci a vyzývá k vyhlazení Židů.

Nasralláh má tři syny a dceru, jeho nejstaršího syn Hádí byl zabit v roce 1997 v boji s izraelskými vojáky.

 
SPECIÁL: ARABOVÉ x IZRAEL
přejděte na Novinky.cz přejděte na úvod speciálu