Novinky.cz - Speciál
Arabští vůdci a politici - Mahmúd Abbás


Mahmúd Abbás zvaný též abú Mázin, který je od roku 2005 předsedou palestinské samosprávy, patří k dlouholetým členům Fatahu, do kterého vstoupil už v roce 1965 a od roku 1967 byl členem jeho ústředního výboru. Patří k umírněnějším politikům, kteří nepodporují násilí a upřednostňuje jednání.

Mahmúd Abbás se narodil v roce 1935 v Safedu, který leží v Galileji. Po vyhlášení Izraele v roce 1948 jeho rodiče dali přednost emigraci, odjeli do Sýrie a potom se usadili v Kataru.Mahmúd Abbás

Na Damašské univerzitě v Sýrii v roce 1958 Abbás ukončil studia práv. V dalších letech působil ve stání správě Sjednocených arabských emirátů a Kataru, kde působil na ministerstvu školství. V obou zemích šířil myšlenky Fatahu.

Později žil Abbás v Jordánsku, Libanonu a Tunisku, protože se začal věnovat politické práci v Organizaci pro osvobození Palestiny. Jejím členem se stal automaticky v roce 1968, když do ní vstoupil Fatah. Jak OOP měnila své sídlo, stěhoval se i on.

Od roku 1980 byl členem výkonného výboru OOP, kde vedl od roku 1984 do roku 2000 oddělení pro mezinárodního vztahy. Má velký podíl na uzavření mírové smlouvy s Izraelem z Osla z roku 1993. Po jejím podepsání se vrátil z exilu na Západní břeh Jordánu.

Jeho politická kariéra však nekončila, v roce 1996 se stal generálním tajemníkem OOP. Mužem číslo dvě v této organizaci zůstal až do smrti Jásira Arafáta v listopadu 2004, kdy ho nahradil ve funkci vůdce OOP.

V roce 2003 mu Jásir Arafát nabídl místo palestinského premiéra a předal
část svých kompetencí. Jeho vládu schválil 29. dubna 2003 palestinský parlament. V červenci jednal Abbás o budoucnosti Palestiny s americkým prezidentem Bushem, který přišel s vlastní iniciativou nastolení míru na Blízkém východě, tzv. Cestovní mapou.

Kvůli narůstajícím sporům s Fatahem a s Jásirem Arafátem kvůli pravomocem nad bezpečnostními složkami na palestinských územích Abbás a opakovaným obviněním z korupce v září 2003 rezignoval na funkci premiéra. Nahradil jej šéf palestinského parlamentu Ahmad Kurája.Mahmúd Abbás

Po smrti Jásira Arafáta ho v listopadu 2004 ústřední výbor Fatahu nominoval jako svého kandidáta do volem na post předsedy Palestinské samosprávy. Zvolen byl 9. ledna 2005 a funkce prezidenta se ujal 15. ledna 2005.

Ve funkci se snažil dosáhnout míru s Izraelem a získat samostatnost pro palestinská území. Proto se 8. února 2005 sešel v egyptském Šarm aš-Šajchu s izraelským premiérem Arielem Šaronem. Výsledkem dohody bylo předání samosprávy některých měst na Západním břehu Jordánu do rukou Palestinců. Oba dohodli i podrobnosti stažení Izraele z pásma Gazy, které se uskutečnilo koncem léta 2005.

 
SPECIÁL: ARABOVÉ x IZRAEL
přejděte na Novinky.cz přejděte na úvod speciálu