přejděte na Úvod

Obama hlásí stažení

Barack Obama před příchodem do úřadu sliboval, že američtí vojáci budou doma do 16 měsíců od jeho nástupu. Koncem února bylo jasné, že slib nesplní. Sdělil však, že většina ze 142 tisíc amerických vojáků z Iráku odejde do srpna 2010, zbytek pak do konce roku následujícího. Obama po srpnu 2010 plánuje v Iráku ponechat 35 až 50 tisíc vojáků podpůrných jednotek, které mají pomáhat irácké armádě zejména s výcvikem.

„Bylo to dlouhá válka, která byla pro Američany těžkým břemenem,“ řekl Obama s tím, že bylo od invaze do Iráku před šesti lety dosaženo mnoho úspěchů. „Al-Kajda v Iráku dostala zásadní úder, byla dostatečně navýšena kapacita irácké armády a nedávné provinciální volby byly dokladem a příslibem pokračující demokratizace země,“ dodal.

Irák prý ale ještě není bezpečnou zemí a těžké dny ještě přijdou: „Násilí bude dál Iráčany trápit. Příliš mnoho Iráčanů žije v chudobě a odcizení a vláda není schopná ještě bez problémům poskytnout základní služby a není ještě silným hospodářským a politickým partnerem v regionu.“

„Uvědomujeme si, že řešení musí být politické, nikoliv vojenské,“ uzavřel prezident. V následujících dvou týdnech zabily nálože deset lidí na tržišti v provincii Babylón, 28 lidí před policejní akademií v Bagdádu a dalších 41 před budovou hostící mírovou konferenci západně od metropole.

V Iráku se stále nepodařilo dostat pod kontrolu milice, které si vybudovaly především šíitské strany, a nepodařilo se přijmout zákon o rozdělení příjmů z ropy. Nebyl ani zvýšen počet členů a úroveň iráckých ozbrojených sil, zemi sužuje korupce. Každý měsíc vojenské přítomnosti v Iráku stojí Spojené státy podle Washingtonu 11 až 12 miliard dolarů.

V době Obamova projevu stála USA válka v Iráku přes 600 miliard dolarů. Po přičtení skrytých nákladů by celkový účet mohl být tři bilióny dolarů.

Koncem února 2009 evidovaly Spojené státy 4254 mrtvých vojáků. Odhadovaný počet obětí mezi Iráčany byl okolo sta tisíc.

Barack Obama. Foto: REUTERS/Lucy Nicholson
SPECIÁL: Irák
další speciály na Novinky.cz