přejděte na Úvod

Hon na diktátora a nástup odboje

Husajn boje přežil a uchýlil se do utajení. Spojenci ho hledali dlouhé měsíce a jeho dopadení oznámil americký civilní správce Iráku Paul Bremer teprve v polovině prosince. Více než půl roku po ukončení války byl svržený vůdce zadržen zhruba padesát kilometrů od svého rodiště Tikrítu. Bremerův oznam „Dostali jsme ho“ se stal jedním ze sloganů války, zřejmě pečlivě připravený.

Spojené státy uvedly, že Husajna žijícího v jámě zradil jeden z jeho nejbližších. Fotografie znaveného, špinavého, otrhaného prezidenta s dlouhým vousem z údajného místa zadržení posloužily na čas Američanům jako doklad úspěchu koalice v Iráku.

V době Husajnova zadržení už nebyli na živu jeho synové Udaj a Kusaj, před jejichž brutalitou se kdysi Iráčané třásli. Spojenečtí vojáci je rozstříleli počátkem července v Mosulu.

Ačkoliv byly v květnu 2003 zrušeny mnohé sankce (embarga OSN skončila až v polovině následujícího roku) a v červenci nastoupila prozatímní vláda, kterou pod vedením šajcha Abdala Azíze Hakíma tvořili zástupci různých opozičních skupin, začala v Iráku guerrilová válka a boj o moc mezi politickými a náboženskými frakcemi. Násilnosti zprvu postihly hlavně střední část s převážně sunnitským obyvatelstvem, které s Husajnovým pádem ztratilo výsadní postavení. Později se násilí rozšířilo i do dalších částí země.

Americký lékař kontroluje dopadeného Husajna. Foto: REUTERS/Handout
SPECIÁL: Irák
další speciály na Novinky.cz