Prosíme, aktualizujte si svůj prohlížeč.

Internet Explorer je bohužel zaostalý a my jej už nepodporujeme. Přejděte tak prosím na nový prohlížeč. Prohlížeč Seznam.cz je ke stažení ZDE.

Otevírací doba pro seniory

a další rady během koronaviru

Jsem senior, co mám dělat?

 • VYHNĚTE SE KONTAKTU S DALŠÍMI LIDMI
  Kontakt s dalšími lidmi velmi zvyšuje riziko nákazy. Můžete chodit ven, na procházky i do obchodu, ale dodržujte preventivní opatření a buďte ohleduplní k ostatním.
 • NEPODÁVEJTE SI RUCE
  Může se to zdát nezdvořilé, ale pozdravit lze úklonou hlavy i jinými způsoby. Klíčové je vyhnout se fyzickému kontaktu s dalšími lidmi. Totéž platí i pro objímání se nebo polibky na tvář apod.
 • BUĎTE V TELEFONICKÉM NEBO ELEKTRONICKÉM KONTAKTU
  Propojte se s rodinou i známými. Máte-li připojení k internetu, můžete využít služby jako Messenger, WhatsApp atd.
 • OMEZTE ZBYTEČNÉ NÁVŠTĚVY
  Nevystavujte se zbytečnému riziku a nezvěte si domů návštěvy, pokud to není nezbytně nutné. Aktuálně jsou zakázány návštěvy v domech s pečovatelskou službou, v domovech seniorů a ve zdravotnických zařízení
 • NECHTE SI POMOCI S NÁKUPY
  Abyste se nemuseli vystavovat setkání s desítkami dalších lidí v obchodech a na dalších veřejných místech, nechce si pomoci s nákupy od rodiny, známých nebo sousedů.

  Starostové obcí mají povinnost zajistit osobám starším 70 let pomoc při zvládání základních životních potřeb, včetně nákupů potravin a léků. Pokud pomoc potřebujete, obraťte se na starostu/starostku vaší obce.
 • NAKUPUJTE POUZE OD 8 HOD. DO 10 HOD.
  Vláda nařídila obchodům s potravinami, lékárnám a drogeriím, aby do svých prodejen pouštěli pouze důchodce od 8 hod do 10 hod.

  Česká pošta pak dobu od 7/8 hodin (v závislosti na otevírací době) do 9 hodin vyčlenila pro osoby starší 65 let, držitele ZTP-P starší 50 let včetně doprovodu a osoby pracující v pečovatelských službách
 • VYUŽIJTE E-RECEPT
  eRecepty mohou lékaři posílat e-mailem nebo na telefon, není třeba zbytečně chodit do ordinací.
 • NECHTE SI POSLAT JÍDLO
  Firmy jako Rohlik.cz a Kosik.cz a iTesco nabízejí roznáškové služby zdarma pro seniory a držitele ZTP.
 • *VYCHÁZEJTE VE VHODNÝ ČAS
  Pokud jste senior, a i přes doporučení si chcete jít sám nakoupit, zvolte dobu mezi 8. a 10. hodinou dopoledne, kdy jsou obchody otevřeny pouze pro seniory 65+.
  *Vláda doporučuje seniorům nad 70 let, pokud je to možné, nevycházet ven vůbec
 • ŠKOLKY JEN V NUTNÝCH PŘÍPADECH
  Do mateřských škol posílejte své děti, jen pokud to skutečněnutně potřebujete, nenechávejte však děti hlídat seniorům.
 • CO KDYŽ NEMÁTE ROUŠKU/RESPIRÁTOR?
  Pokud máte příznaky onemocnění, nemůžete sehnat rouškou a nechcete nakazit okolí, zkuste si vyrobit provizorní roušku z jakékoli bavlněné či lněné tkaniny. Je to lepší než nic.

  Seniorům nad 70 let vláda nicméně doporučuje nevycházet po dobu trvání nouzového stavu mimo svá obydlí, s výjimkou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče;

Jak pomoci seniorům?

 • BUĎTE VNÍMAVÍ A OHLEDUPLNÍ
  Je důležité, aby se každý z nás choval co nejzodpovědněji a co nejohleduplněji. Senioři patří k nejvíce ohroženým skupinám lidí a potřebují ochránit před virem, ale i před strachem. Počítejte s tím, že to může trvat týdny, možná i tři či čtyři měsíce.
 • BUĎTE V TELEFONICKÉM NEBO ELEKTRONICKÉM KONTAKTU
  Starší lidé patří mezi nejvíce ohrožené skupiny vzhledem k důsledkům možné nákazy. Pomozte jim, aby zůstali doma a vycházeli ven jen zcela výjimečně. Pomozte jim propojit se se známými i rodinou, pokud ji nemají na blízku.
 • OMEZTE ZBYTEČNÉ NÁVŠTĚVY
  Nevystavujte starší a nemocné lidi zbytečnému riziku. Aktuálně jsou zakázány návštěvy v domech s pečovatelskou službou, v domovech seniorů a ve zdravotnických zařízeních kromě zajištění zcela nezbytné péče ze strany pečujících osob, zdravotních sester apod.
 • POMÁHEJTE S NÁKUPY
  Každý z nás může pomoci svému sousedovi s nákupem či dalšími potřebami, aby senior nemusel být vystaven setkání s desítkami dalších lidí v obchodech a na dalších veřejných místech.
 • POMOZTE JIM S E-RECEPTY
  eRecepty mohou lékaři posílat e-mailem nebo na telefon, není třeba zbytečně chodit do ordinací. Pokud senior ve vašem okolí nemá chytrý telefon nebo e-mail či s nimi neumí dobře zacházet, můžete nabídnout své mobilní číslo nebo e-mail. Lékárna potřebuje jen čárový kód.
 • POMOZTE S DODÁVKOU JÍDLA
  Firmy jako Rohlik.cz, Kosik.cz a iTesco nabízejí roznáškové služby zdarma pro seniory a držitele ZTP. Pokud někdo ze seniorů neumí ovládat e-shop, nemá platební kartu nebo přístup k internetu, můžete dodávku zprostředkovat vy.
 • POMOZTE S VÝROBOU ROUŠKY/RESPIRÁTORU
  Návody na výrobu roušky a masky najdete ZDE.

Společnost Alcaplast nabízí po dobu nouzového stavu a karantény zdarma všem českým seniorům náhradní díly a odbornou pomoc při poruše toalet, koupelen či kuchyní. Více informací na speciální webové stránce: www.alcaplast.cz/nahradni-dily

Chatové poradenství: Organizace Život 90 spustila poradenství pro seniory po chatu. Věnuje se tématům týkajících se pečování, mezilidských vztahů, osamělosti, domácího násilí, úmrtí blízké osoby. Poskytuje také základní orientaci v oblasti dávek, příspěvků, sociálních služeb a dalších sociálně právních témat. V této mimořádné situaci nabízí také základní informace a potřebné kontakty ohledně COVID-19.

Linka pomoci seniorům: Anděl na drátě je registrovaná sociální služba tísňové péče, jejíž součástí je Linka pomoci a bezpečí pro seniory. Pravidelně, ve zvoleném intervalu, voláme našim uživatelům a ověřujeme, zda jsou v pořádku, užívají správně léky, zjišťujeme, jak se jim daří a jestli nepotřebují s něčím pomoci či něco zařídit.
Více v letáku Anděl na drátě níže nebo ZDE v PDF

Důležité informace

REKLAMA

Našli jste chybu? Chybí vám něco? Napište na covid@novinky.cz
Text: Kateřina Mahdalová, Lucie Hottková, Jakub Dulínek a Richard Sůsa | Grafika a webdesign: David Ryneš
Datové vizualizace: Kateřina Mahdalová a David Ryneš
Šéfredaktor: Vladimír Dušánek
Zdroj textu: CDC, WHO, SZÚ
Foto: ČTK/AP, Reuters, Profimedia.cz, Adobe Stock
Copyright © 2003–2020 Borgis, a.s. © Copyright © 2020 Seznam.cz, a.s. Copyright © ČTK, DPA, Reuters a fotobanka Profimedia.Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu společnosti Borgis, a.s. zakázáno.
RSS kanály serveru Novinky.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Novinky.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti Borgis a.s. není dovoleno. Dodavatelem obsahu serveru Novinky.cz a osobou vykonávající redakční odpovědnost je společnost BORGIS a.s. Šiřitelem reklamy na serveru Novinky.cz je společnost Seznam.cz, a.s., IČO 26168685.