Prosíme, aktualizujte si svůj prohlížeč.

Internet Explorer je bohužel zaostalý a my jej už nepodporujeme. Přejděte tak prosím na nový prohlížeč. Prohlížeč Seznam.cz je ke stažení ZDE.

Nejčastější dotazy

Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám na covid@novinky.cz

Hlídání dětí prarodiči

zobrazit-vice

Senioři jsou nejvíce ohroženou skupinou, navíc se jim v této době doporučuje neopouštět domov, doporučujeme proto hlídání a dozor dětí ze strany prarodičů omezit na minimum.

Mohu odjet z města na chatu a zůstat tam?

zobrazit-vice

Ano, ale vláda doporučuje v takových případech setrvávat v chalupách a nešířit tak případnou nákazu po tamní vesnici či městě.

Mohu si zajet pro rodiče, děti, příbuzného do jiné oblasti či města v zemi?

zobrazit-vice

Pokud město nebylo kvůli koronaviru uzavřeno, pak ano.

Jsem doma a pobírám 60 % platu. Z tohoto důvodu nejsem schopen platit výživné v soudem určené výši. Kam se mohu obrátit, aby mi bylo výživné sníženo?

zobrazit-vice

Vydržte. Jde o krátkodobý výpadek, soud by vám patrně stejně nevyhověl. Navíc v době karantény soudy výrazně omezily svou činnost. Zkuste kontaktovat matku a domluvit se s ní, že byste v nejbližším období platil mírně nižší výživné. Případně navrhněte, že se namísto ní postaráte o dítě. Celodenní péče pro ni stejně teď musí být zatěžující, tak se o ně aspoň podělíte.

Matka žije v ČR, otec na Slovensku. Mohou si předávat dítě? Co jiné země?

zobrazit-vice

Po dobu uzavření obou zemí nikoliv. Vydržte stávající stav a umožněte druhému rodiči kontakt prostřednictvím telefonu, Skypu, Messengeru aj. technických prostředků. Podobně je třeba sledovat zákaz vjezdů a výjezdů do jiných států. Všichni věříme, že omezení brzy pominou.

Ztráta práce či činnosti a financí kvůli koronaviru, hypotéky

zobrazit-vice

Stát už informoval o řadě podpůrných opatření a úlev pro všechny skupiny občanů. Lidé mohou využít také odkladu splátek u hypoték a úvěrů. Podrobnější informace naleznete zde.

Pracovní povinnost a možnost nařídit práci

zobrazit-vice

Vláda ČR svým usnesením č. 79/2020 Sb. ze dne 13. 3. 2020 mimo jiné ukládá pracovní povinnosti studentům vybraných oborů. Podmínkou tohoto výkonu pracovní povinnosti je zletilost studenta. K uložení případných konkrétních povinností a nasazení studentů je zapotřebí rozhodnutí hejtmanů kraje (či primátora hlavního města Prahy) a jejich následné součinnosti s vládou ČR. Studenti pak mohou plnit pracovní povinnosti v pobytové, ambulantní i terénní formě, pochopitelně za odměnu.

Mohu pracovat z domova, ale zaměstnavatel trvá na tom, abych šla do práce.

zobrazit-vice

Doporučení vlády ohledně homeoffice je pouze doporučením. Zatím není nařízeno, že mají lidé zůstat doma pokud jde o práci. Požádejte o homeoffice, pokud zaměstnavatel odmítne, pak o dovolenou. Nabízí se ještě varianta nemocenská nebo ošetřování dětí. Pokud nic z toho není možné, pak si nechte vystavit potvrzení od zaměstnavatele, že na nástupu do práce trvá.

Zaměstnavatel nedodržuje podmínky vládního krizového opatření. Co dělat?

zobrazit-vice

Konkrétní ustanovení usnesení vlády o tzv. nařízení karantény Váš zaměstnavatel neporušuje. Usnesení vlády dovoluje zaměstnancům chodit do zaměstnání a zaměstnavatel je oprávněn žádat po Vás výkon práce. ALE: zaměstnavatel je podle zákoníku práce také vždy povinen vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce. Ze všech dosud přijatých opatření vlády vyplývá, že jakékoli větší shromáždění osob v jedné uzavřené místnosti je rizikové. Z dnešního usnesení vlády vyplývá nejen doporučení všem, aby ve veřejných prostorech zachovávali rozestup min. 2 metry, ale i doporučení zaměstnavatelům, využívat nejvyšší možnou měrou práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vykonávat v místě bydliště, podporovat dovolené a placené volno pro zaměstnance a obdobné nástroje uvedené v kolektivní smlouvě, omezit výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele.

Jako první doporučujeme jednat se samotným zaměstnavatelem o zajištění větších rozestupů, roušek a jiných bezpečnostních a hygienických opatření. Pokud nebudete úspěšní a je u Vás zřízena odborová organizace, obraťte se se žádostí o řešení situace na ni. Případně se lze obrátit i na Inspektorát práce v místě Vašeho pracoviště (https://www.suip.cz/)nebo na krajskou hygienickou stanici opět dle sídla zaměstnavatele (kontakt najdete po zadání hesla ‚krajská hygienická stanice‘ plus název kraje do vyhledávače). Všem zaměstnancům doporučujeme použít roušky, i kdyby byly jen doma ušité či provizorní, opakovaně si mýt ruce a dezinfikovat si telefon i klávesnici počítače.

Jak mohou ovlivnit šíření koronaviru klimatizované budovy a prostředky veřejné dopravy?

zobrazit-vice

Jak v uzavřených prostorech, tak v dopravních prostředcích je uzavřená kumulace vzduchu a může docházet k usnadnění šíření. To se ukázalo u karantény na lodích – byl to velký omyl. Lodě jsou klimatizované a systém klimatizace na to není stavěný. Pokud je osoba v klimatizované budově, tak se může virus šířit rychleji.

Jak se dá pomoct ostatním, když se cítím zdráv/a?

zobrazit-vice

Je možné nabídnout pomoc s nakupováním a zajišťováním dalších věcí, například starším osobám, které nechtějí vycházet z domovů. Důležité je ale nezanedbávat hygienická opatření. Pokud se člověk cítí dobře, nemusí to znamenat, že infekci nemůže přenášet.

Mám vážné chronické onemocnění. Jak se mám před koronavirem chránit?

zobrazit-vice

Pro chronické pacienty platí obecná doporučení jako pro širokou veřejnost. Lidé s některými chronickými onemocněními či s oslabenou imunitou jsou však v souvislosti s možností nákazy novým typem koronaviru vystaveni větším rizikům než zdraví lidé. Důležité je postupovat tak, jako při běžném virovém onemocnění, tzn. dodržovat základní hygienická pravidla

Doporučujeme:

  • často si mýt ruce vodou a mýdlem
  • používat například i dezinfekci na ruce na bázi alkoholu
  • dezinfikovat domácí prostředí i elektroniku a další předměty denní potřeby
  • chránit se při kontaktu s ostatními, používat roušku, případně respirátor
  • při kýchání/kašlání si zakrývat ústa kapesníkem, paží nebo rukávem – nikdy si nezakrývat ústa rukou!
  • vyhýbat se styku s větším počtem lidí, vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní (odmítnout i návštěvu příbuzných a přátel)
  • pokud je to možné, pracovat z domova, omezit cestování (i např. v rámci vašeho města apod.)
  • odložit neakutní návštěvy lékaře, v případě potřeby jej kontaktovat telefonicky či e-mailem
  • nevysazovat své obvykle užívané léky bez konzultace se svým odborným lékařem.

Pro pacienty s některými chronickými onemocněními, zejména pak pro pacienty podrobující se imunosupresivní léčbě, existují specifická doporučení vztahující se ke konkrétní diagnóze. Velmi cenným zdrojem informací jsou příslušné pacientské organizace, které tvoří zveřejňují doporučení odborných lékařských společností či je ve spolupráci s nimi připravují.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Důležité informace

REKLAMA

Našli jste chybu? Chybí vám něco? Napište na covid@novinky.cz
Text: Kateřina Mahdalová, Lucie Hottková, Jakub Dulínek a Richard Sůsa | Grafika a webdesign: David Ryneš
Datové vizualizace: Kateřina Mahdalová a David Ryneš
Šéfredaktor: Vladimír Dušánek
Zdroj textu: CDC, WHO, SZÚ
Foto: ČTK/AP, Reuters, Profimedia.cz, Adobe Stock
Copyright © 2003–2020 Borgis, a.s. © Copyright © 2020 Seznam.cz, a.s. Copyright © ČTK, DPA, Reuters a fotobanka Profimedia.Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu společnosti Borgis, a.s. zakázáno.
RSS kanály serveru Novinky.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Novinky.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti Borgis a.s. není dovoleno. Dodavatelem obsahu serveru Novinky.cz a osobou vykonávající redakční odpovědnost je společnost BORGIS a.s. Šiřitelem reklamy na serveru Novinky.cz je společnost Seznam.cz, a.s., IČO 26168685.