Prosíme, aktualizujte si svůj prohlížeč.

Internet Explorer je bohužel zaostalý a my jej už nepodporujeme. Přejděte tak prosím na nový prohlížeč. Prohlížeč Seznam.cz je ke stažení ZDE.

Test na koronavirus

Jak probíhá testování na koronavirus?

K potvrzení nákazy COVID-19 se používají dva způsoby, molekulární test PCR a rychlotest, který je však méně přesný.

Jednoznačně nákazu prokáže pouze test PCR, který využívá molekulární analýzu odebraného vzorku z úst a nosu. Zjišťuje se při něm, zda je ve vzorku přítomna genetická informace viru SARS-CoV-2, která je uchována v ribonukleové kyselině (RNA).  Test, při kterém dochází v termocykleru k polymerázové řetězové reakci, je sice přesný, ale analýza vzorku zabere delší čas. Aby se zjistila přítomnost RNA, je potřeba její vzorek rozštěpit a namnožit, což vyžaduje opakovat cyklus několikrát. Je také potřeba mít látku – reagent, který ukáže přítomnost RNA viru.  Tyto látky jsou nyní hůře dostupné. Akademie věd proto plánuje od dubna zahájení výroby vlastních. Výsledky testu jsou obvykle ještě týž den, nebo do druhého dne.

Rychlotest dává výsledky do půl hodiny až hodiny, ale jen s osmdesátiprocentní přesností. (Horší výsledky, tedy dvacetiprocentní přesnost, byly dány použitím u nevhodných případů.) Selhává zejména v prvních dnech po nákaze, kdy ji neodhalí, a nehodí se ani po vyléčení. Rychlotest zjišťuje přítomnost protilátek, tedy imunoglobulinů M a G. Imunoglobuliny třídy M ukazují aktuální infekci. Liší se pak podle typu nákazy. Protože tělu trvá, než se v něm vytvoří protilátky, rychlotest neodhalí infekci v prvních pěti dnech. Naopak i u vyléčeného pacienta dává pozitivní výsledky, protože protilátky v jeho těle přetrvávají. Proto se využívají rychlotesty hlavně u lidí v karanténě, aby se zjistilo, zda se u nich nemoc neprojevila.

V Číně v době vrcholící epidemie Covid-19 ve Wu-chanu kvůli nedostatku testů také využívali k detekci rentgenové snímky. Objevil-li u lidí s podezřelými příznaky zápal plic, byli považováni za nakažené. Zápal plic je projevem vážného průběhu nemoci Covid-19.

Důležité informace

REKLAMA

Našli jste chybu? Chybí vám něco? Napište na covid@novinky.cz
Text: Kateřina Mahdalová, Lucie Hottková, Jakub Dulínek a Richard Sůsa | Grafika a webdesign: David Ryneš
Datové vizualizace: Kateřina Mahdalová a David Ryneš
Šéfredaktor: Vladimír Dušánek
Zdroj textu: CDC, WHO, SZÚ
Foto: ČTK/AP, Reuters, Profimedia.cz, Adobe Stock
Copyright © 2003–2020 Borgis, a.s. © Copyright © 2020 Seznam.cz, a.s. Copyright © ČTK, DPA, Reuters a fotobanka Profimedia.Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu společnosti Borgis, a.s. zakázáno.
RSS kanály serveru Novinky.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Novinky.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti Borgis a.s. není dovoleno. Dodavatelem obsahu serveru Novinky.cz a osobou vykonávající redakční odpovědnost je společnost BORGIS a.s. Šiřitelem reklamy na serveru Novinky.cz je společnost Seznam.cz, a.s., IČO 26168685.