Prosíme, aktualizujte si svůj prohlížeč.

Internet Explorer je bohužel zaostalý a my jej už nepodporujeme. Přejděte tak prosím na nový prohlížeč. Prohlížeč Seznam.cz je ke stažení ZDE.

Fakta a mýty o koronaviru COVID-19

Mýtus 1: Existuje lék

Fakt: Neexistuje

Testuje se několik přípravků, ale u žádného nebyla doposud prokázána účinnost a neexistence vedlejších účinků. Výzkum nového koronaviru ale postupuje nesmírně rychle, každý den na toto téma vzniká několik desítek vědeckých studií.

Mýtus 2: Proti koronaviru zabírají antibiotika

Fakt: Nezabírají

Antibiotika jsou určena na bakteriální onemocnění

Mýtus 3: Pomáhají „babské rady“: kouření, tradiční bylinková léčba, česnek, samoléčba

Fakt: Nepomáhají

Po internetu,zejména na sociálních sítích a v řetězových mailech je podobných nepravdivých informací mnoho. Proti viru však zatím neexistuje účinná léčba a Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že tyto metody naopak mohou být škodlivé(kouření).

Mýtus 4: Protikoronaviru ochrání pití alkoholu

Fakt: V žádném případě

Alkoholové přípravky (cca 70 % a vyšší obsah alkoholu) jsou účinnou dezinfekcí povrchů a rukou.

Mýtus 5: Covid-19 je jako chřipka

Fakt: Není, je vážnější

Chřipka se šíří rychleji, má kratší inkubační dobu, ale pravděpodobnost úmrtí při nákaze koronavirem je čtyřicetkrát vyšší, a to ve všech věkových kategoriích.

Mýtus 6: Očkování proti chřipce zvyšuje odolnost proti koronaviru

Fakt: Nezvyšuje

Chřipka je zcelajiný typ (ortomixovirus) než koronavirus.

Mýtus 7: Proti nákaze koronavirem zabírají nosní kapky a kloktání

Fakt: Nezabírají

Nosní kapky či kloktání mohou zlepšit příznaky nemoci, ale v žádném případě ji neléčí. Lék na koronavirus zatím neexistuje.

Mýtus 8: Proti viru zabírá chlór

Fakt: Nezabírá

Chlór nepijte a nemyjte se s ním, chlórové přípravky jsou účinné na dezinfekci povrchů.

Mýtus 9: Všichni na koronavirus zemřeme

Fakt: Nikoli

Výrazně více jsou ohroženy rizikové skupiny seniorů a lidí se silně oslabenou imunitou, zatímco u ostatních věkových skupin je úmrtnost podobná sezonní chřipce. Riziko vážných komplikací představují již probíhající vážné choroby: diabetes(cukrovka), hypertenze (vysoký tlak), kardiovaskulární a respirační choroby.

Mýtus 10: Největší hrozba koronaviru je smrt

Fakt: Nikoli

Největší hrozbou je rychlé šíření COVIDu-19, které by zahltilo kapacity ordinací a nemocnic. Menší množství pacientů by zdravotnictví rozvinutých zemí, kam patří i ČR, mělo zvládat léčit bez větších problémů.

Mýtus 11: Stačí si pořádně mýt ruce a nosit roušku

Fakt: Nestačí

Důležitá je i hygiena v domácnosti či na pracovišti. Doba, po níž jsou viry nacházející se mimo živého hostitele stále infekční, se velmi liší podle různých povrchů. Podle studie německých vědců publikované v The Journal of Hospital Infectionmůže virus přežít 4 až 5 dní, například na papíru či kovu. Na hliníku podle vědců virus přežívá zhruba 8 hodin, na plastu dokonce až 9 dní.

Důležité informace

REKLAMA

Našli jste chybu? Chybí vám něco? Napište na covid@novinky.cz
Text: Kateřina Mahdalová | Grafika a webdesign: David Ryneš
Datové vizualizace: Kateřina Mahdalová a David Ryneš
Šéfredaktor: Vladimír Dušánek
Zdroj textu: CDC, WHO, SZÚ
Foto: ČTK/AP, Reuters, Profimedia.cz, Adobe Stock
Copyright © 2003–2020 Borgis, a.s. © Copyright © 2020 Seznam.cz, a.s. Copyright © ČTK, DPA, Reuters a fotobanka Profimedia.Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu společnosti Borgis, a.s. zakázáno.
RSS kanály serveru Novinky.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Novinky.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti Borgis a.s. není dovoleno. Dodavatelem obsahu serveru Novinky.cz a osobou vykonávající redakční odpovědnost je společnost BORGIS a.s. Šiřitelem reklamy na serveru Novinky.cz je společnost Seznam.cz, a.s., IČO 26168685.