Prosíme, aktualizujte si svůj prohlížeč.

Internet Explorer je bohužel zaostalý a my jej už nepodporujeme. Přejděte tak prosím na nový prohlížeč. Prohlížeč Seznam.cz je ke stažení ZDE.

Cestování během nouzového stavu v ČR - Covid-19

V noci z neděle 15. března na pondělí 16. března začal platit zákaz vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Ve stejný čas začne platit zákaz vstupu všech cizinců na území ČR. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) stanoví výjimky, týkat se budou například přeshraničního styku, tedy lidí, kteří dojíždějí za prací do 50 kilometrů od českých hranic. Zvažuje se ale prodloužení limitu do sta kilometrů.

Kabinet také rozhodl o povinné karanténě pro občany vracející se z takzvaných rizikových zemí. V současnosti je jich 15: Čína, Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko a Francie. Čechům do těchto zemí kabinet zakázal cestovat. Lidem, kteří nebudou pravidla karantény dodržovat, hrozí pokuty až tři miliony korun.

Opatření na státních hranicích

Z nařízení vlády je povinnost strpět při přechodu státní hranice provedení kontroly příznaků infekčního onemocnění, a pokud budou zjištěny příznaky infekčního onemocnění poskytnout potřebnou součinnost zdravotnickým pracovníkům při provedení odběru biologického vzorku za účelem zjištění přítomnosti onemocnění COVID-19.

Místa určená k překračování vnitřních hranic ČR
Na hranici s Rakouskem - Dolní Dvořiště, České Velenice, Nová Bystřice, Hatě, Mikulov
Na hranici s Německem - Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný Les, Hora Svatého Šebestiána

Další místa (jen pro nákladní silniční dopravu a osoby pravidelně překračující hranice (zejm. pendlery), od 5:00 do 23:00)
Na hranici s Rakouskem - Vratěnín, Valtice, Hevlín
Na hranici s Německem - Všeruby, Rumburk, Vojtanov, Cínovec, Petrovice, Boží Dar

Státní hranice se Slovenskem a s Polskem jsou uzavřeny z iniciativy těchto zemí.

Vláda zakázala vycestování z ČR, to neplatí:

  • pro cizince, kteří chtějí opustit Českou republiku za účelem jednorázového vycestování,
  • pro občany České republiky, kteří jsou držiteli pobytového oprávnění v jiné zemi a chtějí opustit Českou republiku za účelem jednorázového vycestování do této země,
  • pro přeshraniční pracovníky, kteří za účelem výkonu práce překračují státní hranici s Německou spolkovou republikou nebo Rakouskou republikou na dobu delší než 21 dní,
  • pro přeshraniční pracovníky ve zdravotnictví, sociálních službách a integrovaném záchranném systému, kteří pravidelně za účelem výkonu práce překračují státní hranici s Německou spolkovou republikou, Rakouskou republikou, Polskou republikou nebo Slovenskou republikou,
  • pro přeshraniční pracovníky, kteří pravidelně za účelem práce překračují státní hranici s Polskou republikou nebo Slovenskou republikou,
  • pro pracovníky mezinárodní dopravy,
  • pro pracovníky servisu kritické infrastruktury,
  • pro diplomaty a jiné zaměstnance státu při plnění naléhavých úkolů,
  • v naléhavých mimořádných situacích

Vízová politika:

Z usnesení vlády 14. 3.bylo zastaveno přijímání žádostí o víza a přechodné a trvalé pobyty na zastupitelských úřadech České republiky; to neplatí pro osoby, jejichž pobyt je v zájmu České republiky.

Opatření v letecké dopravě

Od 14. 3. není povoleno v rámci obchodní letecké dopravy s cestujícími na palubě, při níž je překračována hranice České republiky, jiná letiště než mezinárodní veřejné letiště Václava Havla Praha.

Opatření v autobusové a vlakové dopravě

Od 14. 3. je zakázána přeprava cestujících přes hranice ČR mezinárodní silniční osobní dopravou zajišťovanou vozidly s obsaditelností nad 9 osob a veškerou železniční a vodní dopravou. Prostřednictvím mezinárodní silniční osobní příležitostné dopravy mohou občané ČR a cizinci s pobytem trvalým či přechodným nad 90 dnů se vrátit do České republiky.

Opatření na letištích a nádražích

Letiště Václava Havla v Praze umístilo stojany s dezinfekcí po celém areálu. Zaměstnanci rozdávají roušky všem, kteří ji při příletu nemají. Všechna nádraží v ČR jsou dezinfikována. Mezinárodní železniční doprava je zakázána, vnitrostátní se vzhledem k omezení volného pohybu nedoporučuje.

Autor: Richard Sůsa

Důležité informace

REKLAMA

Našli jste chybu? Chybí vám něco? Napište na covid@novinky.cz
Text: Kateřina Mahdalová | Grafika a webdesign: David Ryneš
Datové vizualizace: Kateřina Mahdalová a David Ryneš
Šéfredaktor: Vladimír Dušánek
Zdroj textu: CDC, WHO, SZÚ
Foto: ČTK/AP, Reuters, Profimedia.cz, Adobe Stock
Copyright © 2003–2020 Borgis, a.s. © Copyright © 2020 Seznam.cz, a.s. Copyright © ČTK, DPA, Reuters a fotobanka Profimedia.Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu společnosti Borgis, a.s. zakázáno.
RSS kanály serveru Novinky.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Novinky.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti Borgis a.s. není dovoleno. Dodavatelem obsahu serveru Novinky.cz a osobou vykonávající redakční odpovědnost je společnost BORGIS a.s. Šiřitelem reklamy na serveru Novinky.cz je společnost Seznam.cz, a.s., IČO 26168685.