Prosíme, aktualizujte si svůj prohlížeč.

Internet Explorer je bohužel zaostalý a my jej už nepodporujeme. Přejděte tak prosím na nový prohlížeč. Prohlížeč Seznam.cz je ke stažení ZDE.

Cestování během nouzového stavu v ČR - Covid-19

V noci z neděle 15. března na pondělí 16. března začal platit zákaz vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Ve stejný čas začal platit zákaz vstupu všech cizinců na území ČR.

Vláda udělila několik výjimek, za kterých lze ze země vycestovat či se do ní naopak vrátit. Kabinet také rozhodl o povinné karanténě pro všechny občany vracející se ze zahraničí. 

Lidem, kteří nebudou pravidla karantény dodržovat, hrozí pokuty až tři miliony korun.

Od 14. dubna 2020 mohou občané v nezbytných a jasně odůvodněných případech vycestovat do zahraničí, např. musejí jet do zahraničí vyřídit úřední povinnosti, vyjet na služební cestu, na pohřeb, za rodinou nebo v jiné mimořádné naléhavé situaci. Pokud v zahraničí v důvodu mimořádné situace stráví déle než 24 hodin, mají povinnost se nahlásit krajské hygienické stanici a čeká je 14 denní karanténa.

Opatření pro přeshraniční pracovníky

Vláda sjednotila pravidla pro přeshraniční pracovníky, do zahraničí mohou vycestovat na dva týdny (dříve platila tří týdenní lhůta) a po návraty mají povinnost zůstat 14 dní v karanténě. Nicméně je nutné sledovat pravidla, která pro přecházení hranic, stanovily sousední země.

Nadále mohou překračovat hranice bez 14denní karantény pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a v IZS. Nově k nim přibudou pracovníci kritické infrastruktury. V těchto případech je zapotřebí doložit nótu zastupitelského úřadu cílové země o garancích ze strany zahraničních zaměstnavatelů, tj. je potřeba se v těchto případech obrátit se žádostí o vystavení nóty na příslušný zastupitelský úřad Německa, Rakouska, Polska či Slovenska v Praze.

Současně je nutné sledovat pravidla v ostatních zemích, zda je vůbec přicestování možné.

Pro pracovníky ve zdravotnictví, sociálních službách a základních složkách integrovaného záchranného systému a pro pracovníky chemických a farmaceutických provozů souvisejících s bojem proti epidemii se při překračování hranic vyžaduje potvrzení o výkonu přeshraničního zaměstnání. Místo výkonu jejich práce musí být do 100 kilometrů od státní hranice.

Pokud však jedou dále než 100 km, mohou k této cestě využít pouze hlavní hraniční přechody s režimem 24/7. Pendleři, kteří jedou méně než 100 km od státní hranice, mohou i nadále využívat i tzv. pendlerské přechody (otevřeny od 5:00 do 23:00). Pokud osoba necestuje v režimu "pendler", nemůže využít pendlerské hraniční přechody.

Opatření na státních hranicích

Z nařízení vlády je povinnost strpět při přechodu státní hranice provedení kontroly příznaků infekčního onemocnění, a pokud budou zjištěny příznaky infekčního onemocnění poskytnout potřebnou součinnost zdravotnickým pracovníkům při provedení odběru biologického vzorku za účelem zjištění přítomnosti onemocnění COVID-19.

Místa určená k překračování vnitřních hranic ČR
Na hranici s Rakouskem - Dolní Dvořiště, České Velenice, Nová Bystřice, Hatě, Mikulov
Na hranici s Německem - Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný Les, Hora Svatého Šebestiána

Další místa (jen pro nákladní silniční dopravu a osoby pravidelně překračující hranice (zejm. pendlery), od 5:00 do 23:00)
Na hranici s Rakouskem - Vratěnín, Valtice, Hevlín
Na hranici s Německem - Všeruby, Rumburk, Vojtanov, Cínovec, Petrovice, Boží Dar

Vláda zakázala vycestování z ČR, to neplatí:

 • pro cizince, kteří chtějí opustit Českou republiku za účelem jednorázového vycestování,
 • pro občany České republiky, kteří jsou držiteli pobytového oprávnění v jiné zemi a chtějí opustit Českou republiku za účelem jednorázového vycestování do této země,
 • pro přeshraniční pracovníky, kteří za účelem výkonu práce překračují státní hranici s Německou spolkovou republikou nebo Rakouskou republikou na dobu delší než 21 dní,
 • pro přeshraniční pracovníky ve zdravotnictví, sociálních službách a integrovaném záchranném systému, kteří pravidelně za účelem výkonu práce překračují státní hranici s Německou spolkovou republikou, Rakouskou republikou, Polskou republikou nebo Slovenskou republikou,
 • pro přeshraniční pracovníky, kteří pravidelně za účelem práce překračují státní hranici s Polskou republikou nebo Slovenskou republikou (nicméně jistá omezení platí ze strany Slovenska a Polska)
 • pro pracovníky mezinárodní dopravy,
 • pro pracovníky servisu kritické infrastruktury,
 • pro diplomaty a jiné zaměstnance státu při plnění naléhavých úkolů,
 • v naléhavých mimořádných situacích

Vízová politika:

Z usnesení vlády 14. 3.bylo zastaveno přijímání žádostí o víza a přechodné a trvalé pobyty na zastupitelských úřadech České republiky; to neplatí pro osoby, jejichž pobyt je v zájmu České republiky.

Dále je na základě vládního usnesení nařízeno:

 • zastavení přijímání žádostí o víza a přechodné a trvalé pobyty na zastupitelských úřadech České republiky; to neplatí pro osoby, jejichž pobyt je v zájmu České republiky;
 • zastavení řízení v případě žádostí o krátkodobá víza, o kterých dosud nebylo rozhodnuto; to neplatí pro osoby, jejichž pobyt je v zájmu České republiky;
 • přerušit všechna řízení o žádostech o oprávnění k pobytu nad 90 dnů podané na zastupitelských úřadech;

Cizinci, kteří se v době vyhlášení nouzového stavu nacházejí na území oprávněně přechodně nebo trvale podle pravidel pro pobyt cizinců, jsou oprávněni setrvat na území po dobu trvání nouzového stavu.

U zahraničních pracovníků bylo automaticky prodlouženo povolení k zaměstnání (víz k pobytu) a to na dobu 60 dnů po ukončení nouzového stavu.

Opatření v letecké dopravě

Od 14. 3. není povoleno v rámci obchodní letecké dopravy s cestujícími na palubě, při níž je překračována hranice České republiky, jiná letiště než mezinárodní veřejné letiště Václava Havla Praha.

Opatření v autobusové a vlakové dopravě

Od 14. 3. je zakázána přeprava cestujících přes hranice ČR mezinárodní silniční osobní dopravou zajišťovanou vozidly s obsaditelností nad 9 osob a veškerou železniční a vodní dopravou. Prostřednictvím mezinárodní silniční osobní příležitostné dopravy mohou občané ČR a cizinci s pobytem trvalým či přechodným nad 90 dnů se vrátit do České republiky.

Opatření na letištích a nádražích

Letiště Václava Havla v Praze umístilo stojany s dezinfekcí po celém areálu. Zaměstnanci rozdávají roušky všem, kteří ji při příletu nemají. Všechna nádraží v ČR jsou dezinfikována. Mezinárodní železniční doprava je zakázána, vnitrostátní se vzhledem k omezení volného pohybu nedoporučuje.

Autor: Richard Sůsa

Důležité informace

REKLAMA

Našli jste chybu? Chybí vám něco? Napište na covid@novinky.cz
Text: Kateřina Mahdalová, Lucie Hottková, Jakub Dulínek a Richard Sůsa | Grafika a webdesign: David Ryneš
Datové vizualizace: Kateřina Mahdalová a David Ryneš
Šéfredaktor: Vladimír Dušánek
Zdroj textu: CDC, WHO, SZÚ
Foto: ČTK/AP, Reuters, Profimedia.cz, Adobe Stock
Copyright © 2003–2020 Borgis, a.s. © Copyright © 2020 Seznam.cz, a.s. Copyright © ČTK, DPA, Reuters a fotobanka Profimedia.Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu společnosti Borgis, a.s. zakázáno.
RSS kanály serveru Novinky.cz jsou určeny pouze pro osobní užití. Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru Novinky.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti Borgis a.s. není dovoleno. Dodavatelem obsahu serveru Novinky.cz a osobou vykonávající redakční odpovědnost je společnost BORGIS a.s. Šiřitelem reklamy na serveru Novinky.cz je společnost Seznam.cz, a.s., IČO 26168685.