přejděte na úvodní stranu speciálu

Ptačí chřipka

Ptačí chřipku (anglický název chřipky influenza pochází ze staré lékařské víry v nepříznivé astrologické vlivy infuences, jako příčiny nemoci) vyvolává chřipkový virus typu A. Tento typ může nakazit teplokrevné živočichy, tedy ptáky a savce včetně člověka. Viry typu B a C infikují jen lidi.

Viry jsou děleny podle virových kapsidových proteinů – hemaglutinu (zkratka H) a neuraminidázy (zkratka N). Existuje 16 podtypů H a 9 podtypů N, které se spolu mohou spojit. V současnosti jsou nejrozšířenější varianty chřipkového viru typu A H1N1 a H3N2.

Ptačí chřipka je vyvolávána několika kmeny viru, z nichž nejnebezpečnější je H5N1, jenž si ve světě vyžádal desítky na sto lidských životů. Virus H5N1 byl poprvé zjištěn u hus v Číně v roce 1996. O rok později se jím v Hongkongu poprvé nakazili lidé. Z osmnácti nemocných jichž šest zahynulo.

Další případy byly opět hlášeny z Hongkongu v roce 2003, kdy se virem nakazili dva lidí a jeden zemřel. Na konci roku 2003 se vir H5N1 začal v několika vlnách šířit po celé jihovýchodní Asii z oblasti Thajska, Jižní Koreje a Vietnamu. Virus však byl mírně odlišný od viru zjištěného u pacientů z Hongkongu, což znamená, že zmutoval. Odtud postupoval na západ do Evropy a také do Afriky. Lidé se jím však nakazili jen v zemích jihovýchodní Asie, v Turecku a zřejmě také v Iráku.

Lidé se však mohou nakazit i dalšími kmeny viru ptačí chřipky a to H9N2 a H7N7. V březnu 2003 se rozšířila ptačí chřipka typu H7N7 v Nizozemsku, odkud se v dubnu dostala do německých drůbežáren. Vybito muselo být 14 miliónů kusů drůbeže. V Nizozemsku se virem nakazili 83 lidé, přičemž jeden z nakažených – veterinář – nemoci podlehl. Nemocí se nakazili také vepři.

V roce 1999 byla ptačí chřipka typu A/H9N2 prokázána u dvou dětí v Hongkongu, které se nakazily od drůbeže. Obě se uzdravily. Stejným typem viru se nakazilo i další dítě v Hongkongu v roce 2003. I to se uzdravilo.

Ze Spojených států bylo také hlášeno podezření na nákazu virem H7N2. Ten se poprvé objevil u drůbeže ve Virgínii v roce 2002. O rok později byl zjištěn i v Pennsylvánii. V listopadu 2003 byl v New Yorku hospitalizován člověk s dýchacími obtížemi s podezřením na ptačí chřipku. Virus chřipky byl identifikován jako H1N1.

V únoru 2004 byla v Kanadě hlášena lidská nákaza subtypem H7N3 mezi dělníky pracující s drůbeží, která byla touto chřipkou nakažena. Onemocnění se projevovalo očními obtížemi.

SPECIÁL: Ptačí chřipka
další speciály na Novinky.cz