| A n t r a x || H i s t o r i e | V ý s k y t |


Výskyt tohoto onemocnění byl mimo Spojené státy, kde se nyní objevilo poprvé po čtvrt století, letos hlášen z odlehlé oblasti Kyrgyzstánu, který předtím zažil epidemii antraxu v roce 1999. Antrax se běžně vyskytuje i v Pákistánu, Afghánistánu a Íránu. V Evropě se naposledy objevil v červenci 2000 v deltě Dunaje.

Na území České republiky zaznamenali epidemiologové onemocnění snětí slezinnou naposledy před 16 lety. České referenční centrum pro analýzu epidemiologických dat má v evidenci 151 lidských onemocnění antraxem v období 1953 až 1985.

Československá a později česká armáda uchovávala sněť ve speciální bance bakterií a virů ve Vojenském ústavu hygieny, epidemiologie a mikrobiologie v Praze. Na základě mezinárodních smluv byla tato vysoce nebezpečná infekce zlikvidována v roce 1994 a nyní se v armádních laboratořích na území ČR nevyskytuje.


 

Série antraxových útoků zasáhla Spojené státy naplno na podzim 2001. Pět lidí tehdy zemřelo a 17 jich bylo zraněno, když se dostali do kontaktu se smrtícími sporami. Tajné služby atentáty páchané formou rozesílání kontaminovaných dopisů ihned připsaly na vrub radikální islámské organizaci al-Kajdá. O několik měsíců později Bílý dům přiznal, že v pozadí akcí stojí s největší pravděpodobností neznámý americký vědec, jemuž vadí omezování výdajů na výzkum v této oblasti. Atentátník rozeslal poštu několika kongresmenům a sdělovacím prostředkům.

Pětatřicetičlenný tým FBI později zatkl v souvislosti s případem bývalého vědce armádního biovýzkumu Stevena Hatfilla. Ani měsíce vazby, opakované domovní prohlídky však nestačily k jednoznačnému prokázání jeho viny. Hatfill zažaloval v září 2003 ministra spravedlnosti Johna Ashcrofta za to, že mu policie neodborně prováděným vyšetřováním "zničila život".

Antrax se v USA znovu objevil v listopadu 2003. Tehdy se jeho stopy nalezly v klimatizaci ve třídírně pošty ve Washingtonu. Armáda následně preventivně uzavřela 11 poštovních poboček, přes ně pravidelně zásilky do metropole chodí. Ani v jedné z nich se ale výskyt sněti slezinné posléze nepotvrdil.


 

První publikace přílohy na serveru Flashnews v roce 2001. (c) Copyright Borgis a.s. 2003-2004. (c) Copyright Seznam. (c) Copyright ČTK, DPA a Reuters. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Redakci pište na email redakce@novinky.cz. Deník Právo oslovíte přes adresu redakce@pravo.cz.Technické otázky směřujte na helpdesk@seznam.cz Pokud chcete informace o inzerci na Novinkách, pište na e-mail reklama@firma.seznam.cz.