| A n t r a x || H i s t o r i e | V ý s k y t |


Antrax neboli sněť slezinná je infekční onemocnění, které napadá zejména dobytek a jepoměrně snadno přenosné i na člověka. Průběh nemoci u zvířat bývá většinou smrtelný, to samé platí i pro lidský organismus, pokud není ihned léčený antibiotiky.
Antrax, jehož bakterie je možné vyvinout s minimálním laboratorním vybavením, patří mezi obávané biologické zbraně, které mají v arzenálu armády i teroristé.

Co ji způsobuje?
Sněť slezinná je choroba způsobená bakterií Bacillus anthracis, objevenou v roce 1855. Vyskytuje se jednak ve vegetativní formě a dále jako spory. Tyto spory se začínají tvořit z bacilů za přístupu vzduchu a odpovídající teploty na konci růstové fáze. Zatímco bacily jsou málo odolné, spory mají životnost v půdě deset a více let. Primárním zdrojem nákazy je nemocné zvíře a suroviny z něho získané. Mnohem nebezpečnější jsou ale sekundární zdroje, například půda, krmivo a suroviny kontaminované sporami sněti slezinné. Inkubační doba je jeden až sedm dní, obvykle se projeví po třech dnech. U plicní formy je to jenom 24 hodin.

 

Jak se šíří?
Antrax se šíří vzduchem, dotykem, vodou a potravinami. Do lidského organismu proniká kůží, zažívacím ústrojím a dokonce i vdechnutím kontaminovaných spor.

Formy
U člověka se vyskytuje ve formě kožní, plicní, střevní a septické. Plicní formu nemoci, která je téměř stoprocentně smrtelná, provázejí vysoké teploty a těžký zápal plic, infikovaná osoba má zduřenou slezinu a játra, to vše spojené s krvácením. Člověk nakonec umírá na celkový šok. Většinou se však antrax vyvíjí jen v podobě lokálního onemocnění v místě styku s infekcí, postižený má zvýšené teploty a je velmi unaven. Léčí se antibiotiky a po několika dnech nemoc odezní. Z člověka na člověka je nemoc nepřenosná.

 

Symptomy

  • U kožní formy onemocnění je prvním příznakem svědění v místě poranění, vytváří se nebolestivá papula, pak vesikula která se za 2 až 6 dní změní v pustulu, jejíž střed hemoragicky nekrotizuje (pustula maligna). Léze bývá ohraničena edémem a někdy také malými sekundárními vřídky. Predilekční místa výskytu jsou hlava, předloktí a ruce. Neléčená infekce může progredovat do regionálních mízních uzlin a krevního řečiště s následnou septikémii a vzácně i meningitidou. Smrtnost neléčené kožní formy antraxu se pohybuje mezi 5-20 % . Účinná antibiotická terapie smrtnost výrazně snižuje. Kožní léze prochází typickými stádii i po zahájení antibiotické terapie.

 

  • Klinické projevy plicní formy následkem inhalace spor B.antracis jsou zpočátku mírné, nespecifické, podobné akutní respirační infekci. Spory pronikají až do terminálních plicních alveol a pomocí makrofágů do lymfatických uzlin v mediastinu. Tady vyklíčí do vegetativní formy produkující antraxový toxin, dochází k perakutnímu respiračnímu selháváni, vyvíjí se horečka, šok a pacient do 24 hodin umírá.

 

  • Střevní forma antraxu je vzácná a hůře diagnostikovatelná. Projevuje se nauzeou, zvracením, horečkou a prudkými bolestmi doprovázenými krvavými průjmy. Dojde-li k septikémii nemocný umírá následkem toxémie.

 

První publikace přílohy na serveru Flashnews v roce 2001. (c) Copyright Borgis a.s. 2003-2004. (c) Copyright Seznam. (c) Copyright ČTK, DPA a Reuters. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Redakci pište na email redakce@novinky.cz. Deník Právo oslovíte přes adresu redakce@pravo.cz.Technické otázky směřujte na helpdesk@seznam.cz Pokud chcete informace o inzerci na Novinkách, pište na e-mail reklama@firma.seznam.cz.