| A n t r a x || H i s t o r i e | V ý s k y t |


Bacil sněti je znám už 150 let

Bacillus anthracis, který působí sněť slezinnou, uviděl poprvé ve svém mikroskopu v roce 1850 Pierre Francois Olive Rayer, francouzský lékař Napoleona III. Tehdy ale pouze objevil v krvi zvířat zvláštní tyčinky, aniž věděl, co má vlastně před sebou. Až o třináct let později jeho kolega Casimir Joseph Davaine bakterie přesněji identifikoval a odhalil příčinnou souvislost mezi mikroby a snětí. Po něm se ve Francii bakterie antraxu označuje často také jako Davainův bacil.

 

Ale teprve výzkumy německého vědce Roberta Kocha jasně potvrdily, že zkoumané bakterie jsou původci infekce sněti slezinné. V dubnu 1876 se Koch vypravil s vědeckými závěry svých výzkumů, dokumentačními fotografiemi a preparáty do polské Vratislavi k botanikovi Ferdinandu Cohnovi. Teprve toto datum se považuje za skutečný mezník ve výzkumu infekční nemoci, která sužovala lidstvo mnoho staletí. Má se za to, že pátá a šestá morová rána v Egyptě, o nichž se píše v knize Exodus, byly vlastně epidemiemi antraxu. Nemoc znali i ve starém Římě, v roce 25 před Kristem ji popsal ve svém díle Vergilius. Ve středověku se hojně vyskytovala jako černý mor.

 


 

 

Kochova studie o antraxu posloužila jako výchozí bod výzkumu Francouze Louise Pasteura a jeho spolupracovníků. Prostudovali způsoby nákazy, proces šíření nemoci a patogenní roli bakterie v infikovaném organismu. V roce 1881 vyvinuli očkovací látku proti sněti, první v historii, která chránila organismus proti nemocím bakteriologického původu. Živou vakcínu Pasteur získal tak, že nechal kulturu bakterie 20 dní zrát a vytvořit spory. Vstříknutím takto vytvořeného přípravku o slabší nakažlivosti se v očkovaném organismu vytvářejí ochranné látky proti skutečné nákaze.

Helena Landovská

 


 

První publikace přílohy na serveru Flashnews v roce 2001. (c) Copyright Borgis a.s. 2003-2004. (c) Copyright Seznam. (c) Copyright ČTK, DPA a Reuters. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Redakci pište na email redakce@novinky.cz. Deník Právo oslovíte přes adresu redakce@pravo.cz.Technické otázky směřujte na helpdesk@seznam.cz Pokud chcete informace o inzerci na Novinkách, pište na e-mail reklama@firma.seznam.cz.