Rekordní sezóna hurikánů

Hurikány se staly postrachem roku 2005. Tragické následky měl především hurikán Katrina, který zpustošil americké město New Orleans. Připravil o život přes 1 322 lidí a napáchal škody za 120 miliard dolarů. Nebyl však osamocený. Hurikánová sezóna překonala všechny dosavadní rekordy. Přinesla nejvíce tropických bouří v historii, bylo jich dvacet šest, takže ani nestačila předem vybraná jména a posledních pět už bylo označováno jen písmeny řecké abecedy. (Více na Novinkách) Rychlost větru deseti z nich překročila hranici 120 kilometrů za hodinu, proto se staly hurikány.

Dosud nejvíce bouří - 21 - bylo zaznamenáno v roce 1931, nejvíce hurikánů - plný tucet - byl zaznamenán v roce 1969. Tím však rekordy roku 2005 nekončí. Wilma byla vůbec nejsilnější bouří v historii měření - byl u ní zaznamenán nejnižší barometrický tlak 882 milibary v oku bouře. Vince zase byl prvním hurikánem od roku 1851, který nezamířil do oblasti Mexického zálivu, ale na severovýchod a zasáhl Iberský poloostrov.

Poslední z nich – Epsilon - se utvořil koncem listopadu, kdy hurikánová sezóna oficiálně končí a k překvapení meteorologů nad chladnými vodami Atlantiku zesílil 2. prosince na hurikán. (Více na Novinkách)

Sedm z hurikánů bylo velmi silných, překročily hranici třetí kategorie s rychlostí větru 180 kilometrů za hodinu. Čtyři z nich přitom plnou silou zasáhly pobřeží Spojených států, což je o jeden více než v rekordních letech 1960 a 1961.

Nejtragičtější následky měl hurikán Katrina, který připravil o život 1 322 osob, což je nejvíce od roku 1928. Více než milión lidí ztratilo střechu nad hlavou. Škody byly vyčísleny na 125 miliard dolarů. Vodou bylo zaplaveno přes 80 procent rozlohy New Orleansu, protože nevydržely hráze obklopující město nalézající se pod úrovní hladiny řeky Mississippi i jezera Pontchartrain.

Katrina se utvořila koncem prázdnin a 24. srpna zasáhla nepřipravené Miami. (Více na Novinkách) Nad mořem dále zesílila, vítr dosahoval rychlosti přes 240 kilometrů za hodinu a ohrožovala pobřeží Louisiany i Mississippi stejně jako ropné plošiny v Mexickém zálivu, z nichž některé utrhla. Oba státy nařídily evakuaci pobřežních oblastí, ovšem v samotném New Orleans zůstala řada chudších obyvatel. V pondělí 29. srpna hurikán plnou silou zasáhl pobřeží i samotné město, ve kterém napáchal obrovské škody. Voda se tam zvedla až o tři metry. (Více na Novinkách)

Hlavním problémem bylo zachránit lidi, kteří uvízli na střechách domů. Nejvíce - přes dvacet tisíc - se jich ukrývalo v areálu stadionu Superdome a v Kongresovém středisku. Odtud je však začali odvážet až po týdnu. Ve městě se přitom nedostávalo pitné vody ani potravin, navíc tam řádily rabující gangy.

Na rozsah katastrofy nebyly Spojené státy připravené, i když byla nasazena armáda a počet vojáků vzrůstal. Teprve 7. září starosta nařídil nucenou evakuaci města, mnozí ji však odmítali, protože se báli rabování, ale po týdnu byli obyvatelé evakuováni násilím.

Popularita amerického prezidenta Bushe v té době klesla pod čtyřicet procent. Rozhodl se k radikálním krokům, nejenže navštívil zaplavené město, což několikrát zopakoval, ale hlavně vyměnil šéfa americké Federální agentury pro řízení záchranných prací (FEMA). (Více na Novinkách) Starosta New Orleans Ray Nagin vyzval lidi, aby se začali vracet, i když lékaři byli z hygienických důvodů proti. Spor se ukázal bezpředmětný, protože 19. září byla nařízena další evakuace, neboť se k pobřeží blížil hurikán Rita. (Více na Novinkách)

Kvůli Ritě se evakuovala i část Floridy a Texasu. Lidé po zkušenostech s Katrinou doporučení uposlechli a silnice vedoucí od Houstonu do vnitrozemí byly ucpané odjíždějícími vozy.(Více na Novinkách)

Rita nakonec způsobila menší škody, než se čekalo. Zbrzdila však záchranné práce. New Orelans se podařilo vysušit až 12. října. Ovšem z půl miliónu evakuovaných se do malebného města vrátilo jen 60 000 lidí.

Katrina ovšem byla jen třetí nejsilnější bouří v sezóně. V říjnu přišel vůbec nejsilnější hurikán historie Wilma, který v noci z 18. na 19. října zesílil z tropické bouře na hurikán páté kategorie. Způsobil značné škody na Floridě, kde zabil šest lidí. Už předtím zabil 17 osob v Karibiku a dva v Mexiku,  kde zpustošil pobřežní letovisko Cancún. (Více na Novinkách)

Mimořádně tragické následky, co se týče počtu obětí přesahující Katrinu, však měla také tropická bouře Stan, která počátkem října zasáhla Střední Ameriku. V Guatemale si sesuvy půdy po deštích, které bouře přinesly, vyžádaly na 2000 mrtvých. Bahno zcela zavalilo indiánské vesnice Panabaj a Tzanchaj. Pohřešovalo se v nich 1400 lidí.

Meteorologové tvrdí, že i rok 2006 má přinést nebývalý počet hurikánů, což souvisí s oteplováním planety i s tím, že hurikány přicházejí v pětadvacetiletých cyklech.

Novinky.cz

Kliknutm pejdete na dal specily na Novinky.cz zahraniční na zatek strnky