CzechTek: V tomto království se nesmí tančit

Zásah policie udělal z pravidelného letního technofestivalu CzechTek událost, jež zaměstnávala několik týdnů všechny české noviny, televize i rozhlasové stanice. Akce vypukla 29. července 2005 u Mlýnce na Tachovsku a 30. července skončila. Veřejnost ani politici se dodnes neshodli na tom, co se tehdy na louce u dálnice D5 odehrálo a kdo byl vlastně ten „špatný“.

Několikahodinový tvrdý zásah proti party si vyžádal desítky zraněných mezi policisty i účastníky a podle ministerstva vnitra stál 31 miliónů korun. Škody, které mohla technoparty způsobit, se této částce ani zdaleka nepřibližují.

Tachovský okresní policejní ředitel Jaromír Kníže odmítl nařčení z brutality: "Kdo chtěl, mohl z prostoru odejít a kdo policistům řekl, že popíjel alkohol a není schopen odjet, tak mohl zůstat na místě. Policie zakročovala jen proti asi pěti stům agresivních." Na tiskové konferenci dodal, že na místě byli i tlumočníci, takže se nikdo nemohl vymlouvat, že nerozuměl.

Při zásahu police zadržela osm osob, pět z nich bylo obviněno, většinou z útoku na veřejného činitele. Zajistila také osm soundsystémů, šest jich technaři odevzdali dobrovolně. (Více na Novinkách)

Mohutné policejní manévry vyvolaly pobouření nejen mezi technomládeží, ale i mezi opozičními politiky a různými celebritami. Ozval se dokonce i bývalý prezident Václav Havel. (Více na Novinkách)

Jeho slova o „občanské společnosti“ však média okomentovala jako naprosté nepochopení problému, podobně jako emocionální výkřiky zpěváka Jarka Nohavici. Sami technaři situaci okomentovali slovy: "V tomhle království se nesmí zpívat a tančit."

Otázky o oprávněnosti zásahu vzbuzuje i názor vlastníka pozemku. Opakovaně potvrdil, že pronájem nezrušil. (Více na Novinkách)

Zástupce majitele pozemku Constantin Plesky řekl, že z nájezdu se dá přímo dostat na pozemek. Tím by padlo zdůvodnění, že policisté zasahovali, protože technaři přicházeli na louku přes jiné pozemky a jejich vlastníkům to vadilo.

Ministerstvo vnitra se chce do budoucna vyhnout podobným aférám a proto má připraven návrh zákona, který má stanovit přesná pravidla pro pořádání akcí typu CzechTek. (Více na Novinkách)

Novinky.cz

Kliknutm pejdete na dal specily na Novinky.cz krimi na zatek strnky