Zemětřesení a tsunami zabíjely ráno

Mrtvá Češka - Vychýlená osa - Cholera i peníze

Pohled na srílanské letovisko Tirrokkovil. Voda tam vzala kusy pobřeží. REUTERS/Thomas White

Záběr na letovisko Ton Sai Bay na thajském ostrově Phi Phi. REUTERS/Luis Enrique Ascui

Přes dvě stě třicet tisíc mrtvých, škody za biliónů dolarů - následky jednoho z největších dosud zaznamenaných zemětřesení na Zemi. Obyvatele jihovýchodní Asie překvapilo ráno 26. prosince. Otřesy půdy zvedly smrtící vlnu tsunami. Na zasažených pobřežích Indonésie, Thajska, Srí Lanky, Indie a ve východní Afriky nebylo úniku. V ráji umíraly i tisíce zahraničních turistů, včetně jedné Češky.

Dvanáct tisíc mrtvých zabilo zemětřesení o síle 6,4 Richterovy stupnice. Stručnou zprávu odvysílala světová média v den, kdy část Země slavila druhý svátek vánoční. Během několika hodin se odhady navýšily desetkrát. Nezadržitelně stoupaly den ode dne.

Záchranáři navíc stále pohřešují více než deset tisíc osob. Není proto vyloučeno, že počet obětí ničivých živlů vzroste na 250 tisíc, skeptikové stále připouštějí variantu 300 tisíc mrtvých.

Mrtvá Češka

Nejčastěji umírali v pozemské ráji, jak jsou často zasažené oblasti pro své přírodní krásy nazývány, tamní obyvatelé. Nejvíce obětí hlásí Indonésie, následují Srí Lanka, Indie Thajsko, Maledivy, Malajsie, Barma a Bangladéš. Dozvuky otřesů půdy však zabíjely i ve východní Africe. Téměř dvě stovky mrtvých oznámily společně Keňa, Seychely, Somálsko, Tanzanie a Madagaskar.

Thajec prohlíží fotografie obětí na nástěnce v provincii Phang Nga. REUTERS/Chaiwat Subprasom

Zasažené thajské pláže pokryla těla. REUTERS/ BAZUKI MUHAMMAD

V době neštěstí pobývala v zasažených oblastech zhruba tisícovka českých občanů. Předsilvestrovská dovolená se stala osudnou mladé čtyřiadvacetileté Češce. Pro smrt si přijela na thajský ostrov Pchi Pchi.

Příbuzným se podle Ministerstva zahraničních věcí (MZV) ČR stále neozvalo 9 Čechů. U osmi z nich, jak tvrdí úřady, je malá naděje, že by mohli přežít.

Tři naši občané dále utrpěli vážná zranění. Byla mezi nimi i topmodelka Petra Němcová, která se nyní léčí v Praze. S přítelem fotografem Simonem Atleem trávila dovolenou ve známém thajském letovisku Pchúket. Přívalová vlna je smetla přímo z vyhlídky bungalovu. Němcová utrpěla vnitřní zranění, neznámý předmět ji rozdrtil také kyčel. Atlee pravděpodobně zemřel.

Vychýlená osa

Nejhorší zemětřesení za posledních čtyřicet let mělo epicentrum pod mořem u pobřeží Sumatry. Zvedlo řadu přílivových vln, které zpustošily pobřeží zemí obklopujících Bengálský záliv a Andamanské moře. Američtí seizmologové uvádějí, že bylo páté nejsilnější od roku 1900. Naměřili 8,9 stupňů na Richterově škále.

O jeho síle vypovídá i skutečnost, že otřesy vychýlily osu spojující jižní a severní pól Země, a to asi o dva a půl centimetru. Podle klimatologů to však nebude mít vliv na pozemský život. Rychlost rotace Země totiž neovlivní pohyb planety kolem Slunce.

Cholera i peníze

Sled mrtvých těl v masovém hrobu v thajském městě Takuapa, severní část ostrova Pchúket. REUTERS/Kin Cheung REUTERS

Postiženým oblastem několik týdnů hrozilo propuknutí infekčních chorob, zejména cholery. Bezprostředně bylo ohroženo na pět miliónů lidí - především těch, které katastrofa zbavila přístupu ke zdrojům nezávadné vody. Stejně oblastem hrozila cholera, průjmy, malárie a horečka dengue. Prvnotní varování hygieniků se naštěstí nevyplnila.

Do postižených oblastí směřuje nepřetržitě humanitární pomoc. Vedle vody, potravin, hygienických potřeb a léčiv svět uvolnil dosud téměř dvě miliardy dolarů (asi 50 mld. Kč). Nejvíce zatím přislíbily vyplatit Austrálie, Německo, Japonsko, Spojené státy, Velká Británie, Itálie, Švédsko, Čína a Evropská unie. Sbírky na pomoc postiženým probíhají i v ČR. Vláda zatím vyčlenila 215 miliónů korun, o málo vyší částku poskytli Češi v rámci SMS kampaní nebo přímých darů na konta nejrůznějších organizací, mj. Člověk v tísni, ADRA, Dětský fond OSN (UNICEF) a Červený kříž.

Obyvatelé indického ostrovu Chowra island ošetřují malého chlapce zraněného při zemětřesení. REUTERS/Jayanta Shaw

Australští patologové ohledávají těla v Takaupě. REUTERS/Adrees Latif

Indonésané se vrací domů do hlavního města provincie Aceh. ČTK/AP

Indka se vrací do domovské vesnice nedaleko přístavu Nagapattinam. Přežila. REUTERS/Punit Paranjpe

Obyvatelé indického ostrovu Chowra island ošetřují malého chlapce zraněného při zemětřesení. REUTERS/Jayanta Shaw

 

Hlavní dárci v miliónech USD
Austrálie
764
Německo
680,2
Japonsko
500
USA
350
Světová banka
250
Norsko
181,9
Británie
96
Itálie
95
Švédsko
80
Dánsko
76,83
Španělsko
68,2
Francie
66,38
Kanada
66
Čína
60,42
Tchajwan
50,25
Jižní Korea
50
Nizozemsko
34
Evropská unie
31,29
Saúdská Arábie
30
Katar
25
Švýcarsko
23,81
Spojené arabské emiráty
20
Belgie
16,32
Irsko
13,62
Rakousko
10,88
Portugalsko
10,88
Kuvajt
10
Lucembursko
6,8
Finsko
6,12
Nový Zéland
3,6
Singapur
3,1
Alžírsko
2
Bahrajn
2
Libye
2
Venezuela
2
Řecko
1,34
Turecko
1,25
Maďarsko
1,2
Polsko
1
Ostatní země
1,62

Celkem 3694,83 mil. USD

Zdroj REUTERS

 

Češi věnovali na pomoc lidem v jihovýchodní Asii na konta humanitárních organizací desítky miliónů korun. Své příspěvky můžete zasílat i vy, a to přímo vybraným institucím nebo prostřednictvím tzv. dárcovských SMS. Seznam organizací je dostupný na následující internetové adrese na Novinkách

Novinky.cz

Kliknutím přejdete na další speciály na Novinky.cz zahraniční na začátek stránky