Humanitární katastrofa v Súdánu

Kvůli humanitární katastrofě v oblasti Dárfúr se do centra pozornosti dostal Súdán. Tam bylo ze svých domovů vyhnáno na půldruhého miliónu lidí a kolem 70 000 jich zemřelo.

V oblasti povstali černošští zemědělci, kteří byli ze svých vesnic vyháněni muslimskými milicemi Džandžauí, podporovanými údajně vládou. Dárfúr však představoval jen jednu z oblastí střetů mezi arabskými vyznavači islámu a černošskými obyvateli, kteří zůstali animisty nebo se stali křesťany. Na jihu Súdánu trvá občanská válka už přes dvacet let.

Na situaci v Dárfúru upozornila v březnu zpráva OSN. "Není to pouhý konflikt, jde o snahu sprovodit ze světa celou skupinu obyvatelstva," uvedl koordinátor OSN pro Súdán Mukesh Kapila. V únoru 2003 tam dvě povstalecké organizace - Súdánské osvobozenecké hnutí/armáda (SLM/A) a Hnutí za spravedlnost a rovnost (JEM) - vyhlásily boj muslimské centrální vládě, která údajně podporovala arabské milice.

"V době tamní genocidy jsem byl ve Rwandě, ale co se nyní děje v Dárfúru, mě zcela šokuje," sdělil Kapila. "Je to etnická čistka a největší humanitární katastrofa na světě." (více na Novinkách)

Náměstek generálního tajemníka OSN Jan Egeland sice v červnu o genocidě nemluvil, ale uvedl : "Dva milióny lidí v Dárfúru zoufale potřebují pomoc. Súdánská vláda přesto dosud nechce dát víza humanitárním pracovníkům a blokuje dodávky potravin a zařízení na čištění vody, která musí být bezpodmínečně dopravena k postiženým před nadcházejícím obdobím dešťů." Vyzval k přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by zavazovala Súdán situaci řešit, což podporovaly i Spojené státy. (více na Novinkách) Afriku navíc ve stejné době postihl největší útok sarančat za posledních patnáct let. (více na Novinkách)

Rezoluce RB OSN byla přijata 30. července. Zavazovala vládu v Chartúmu k zásahu v provincii Dárfúr, aby se vyřešila humanitární krizi a zabránila násilí v oblasti tak, že odzbrojí milice Džandžauí. Z patnáctičlenné rady bylo pro přijetí varování třináct států. Čína a Pákistán, které s ním nesouhlasí, se hlasování zdržely. (více na Novinkách)

Súdán dostal třicetidenní lhůtu s tím, že jestli situaci nevyřeší, hrozí mi sankce včetně ekonomických. Súdánská armáda označila varování ústy generála Muhamada Béchira za"vyhlášení války proti Súdánu a jeho lidu". Podle něj byla 30denní lhůtu na obnovení bezpečnosti v Darfúru "přípravným obdobím" před zahájením války proti Súdánu. Stejný názor však měl i súdánský ministr zahraničí Mustafá Usmán Ismáíl, který označil lhůtu za "nelogickou". (více na Novinkách)

Súdán odmítal ultimátum Rady bezpečnosti OSN s tím, že dává přednost mírovým jednáním na půdě Africké unie (AU). "Nikdy nám nepřišlo na mysl ultimátum respektovat," řekl ministr zemědělství Majzúb Chalífa, který vedl súdánskou delegaci na jednáních s rebely v nigerijské metropoli Abuji. Ty však uvízly na mrtvém bodě. Vláda v Chartúmu souhlasila jen s odzbrojením černošských povstalců a Hnutí za spravedlnost a rovnost (JEM) odmítlo pokračovat v jednáních.

Pozorovatelé OSN na konci srpna potvrdili, že Súdán situaci v Dárfúru nevyřešil, protože arabské milice nebyly odzbrojeny a útoky na civilisty pokračovaly. Humanitární konvoje se však do oblasti už dostávaly a zlepšila se i bezpečnost v uprchlických táborech, kde už nebyli uprchlíci nuceni k návratu. (více na Novinkách)

Druhá rezoluce Rady Bezpečnosti OSN byla mírnější a neohrozila již sankcemi. Pokud Chartúm nesplní své závazky a neobnoví v Dárfúru bezpečnost, Rada bezpečnosti "zváží dodatečná opatření", stálo v rezoluci. Původní americký návrh požadoval, aby Rada bezpečnosti "přijala dodatečná opatření". Byly jimi myšleny sankce, které měly být namířeny i proti súdánskému ropnému průmyslu (více na Novinkách)

Proti roli OSN se však postavily i africké země v oblasti. Konflikt v súdánské provincii Dárfúr je "čistě vnitroafrickou věcí" a "zasahování zvenčí" odmítáme, uvádělo se v prohlášení šéfů pěti afrických států - Libye, Čadu, Egypta, Nigérie a Súdánu, kteří jednali v půlce října v libyjském Tripolisu. (více na Novinkách)

Protože ani po druhé rezoluci se situaci nepodařilo vyřešit, Rada bezpečnosti OSN na mimořádném zasedání v Nairobi přijala 19. 11. další rezoluci o Súdánu, která se však už netýkala jen Dárfúru. Zaměřila především na konflikt mezi severem a jihem, Islámská vláda Súdánu a povstalecká Súdánská lidová osvobozenecká armáda (SPLA) ve společném prohlášení za přítomnosti vyslanců Rady bezpečnosti slíbily, že do konce roku uzavřou mírovou dohodu, která by měla ukončit občanskou válku, v níž SPLA 21 let bojuje za větší regionální autonomii a náboženskou svobodu  v převážně křesťanské a animistické jižní části Súdánu. Ta si vyžádala 2 milióny obětí.

Rezoluce také opětovně požadovala okamžité ukončení násilností v Dárfúru. Opět však součástí rezoluce nejsou sankce, kterým by musel Súdán čelit, což požadovaly nevládní organizace. (Více na Novinkách)

Alex Švamberk - Novinky.cz

Kliknutím přejdete na další speciály na Novinky.cz zahraniční na začátek stránky