Ceny internetového připojení klesly k 500 korunám měsíčně

Rok 2004 přinesl řadu zajímavých nabídek v oblasti internetového připojení. Zatímco jeho první polovina byla ve znamení stále levnějších nabídek ADSL, konec roku znamenal spuštění rychlého mobilního internetu.

ADSL pod tisíc korun

Poprvé klesla cena vysokorychlostního připojení přes ADSL pod tisíc korun v dubnu 2004, kdy jako první se snížení ceny přišla firma Contactel. Ta nabídla připojení s rychlostí 512 Kbit/s a limitem 3 GB dat měsíčně za 793 korun včetně DPH v reakci na cenové rozhodnutí ČTÚ, kterým regulátor snížil propojovací poplatky k ADSL. (více na Novinkách)

V červnu 2004 cena ADSL klesá k 653 korunám měsíčně, za které je možné pořídit ADSL od firmy Czech On Line. Rychlost zůstává shodná jako u předchozí nabídky, zato uživatelé levnější nabídky mohou přenést pouhý 1 GB dat měsíčně. (více na Novinkách)

Ještě levněji lze pořídit internetové připojení přes ADSL koncem července, kdy Tiscali přichází s akčním časově omezeným tarifem nabízejícím rychlost 256 Kbit/s za 594 korun měsíčně. Nabídka je přitom omezena datovým limitem ve výši 3 GB. (více na Novinkách)

Levný kabelový internet

Na levné nabídky ADSL připojení začínají reagovat poskytovatelé kabelového internetu. Začátkem září představuje cenově dostupné připojení Karneval, které nese označení Light a nabízí rychlost 150 Kbit/s pro příjem i odesílání dat za 690 korun měsíčně. Po přenesení 1 GB dat však klesne rychlost téměř na úroveň dial-up připojení. (více na Novinkách)

Necelý měsíc na to přichází s nabídkou levného připojení konkurenční kabelový operátor UPC. Jeho služba chello easy nabízí rychlost 256 Kbit/s za 555 korun měsíčně, přičemž po přenesení 5 GB dat za měsíc klesne rychlost na 64 Kbit/s. Chello easy se tak stává nejvýhodnější nabídkou v této cenové hladině. (více na Novinkách)

Rychlý mobilní internet

CDMA modem sloužící pro připojení k rychlému internetu od Eurotelu.

K dlouho očekávanému spuštění rychlého mobilního internetu dochází až v srpnu, kdy Eurotel představuje službu Data Expres založenou na technologii CDMA za 1070 korun měsíčně. Ta zpočátku nabízí až několikanásobně vyšší rychlost než Eurotelem udávaných 256 Kbit/s. (více na Novinkách)

Konkurenční T-Mobile nabízí rychlý internet až začátkem listopadu, a to za cenu pouhých 832 korun měsíčně, což je stejně jako u GPRS připojení. V dubnu 2005 však cena stoupne o 200 korun. Připojení je založeno na odlišné technologii EDGE a pro připojení postačí mobilní telefon s podporou této technologie. Mobilní operátor Oskar chce EDGE komerčně nabídnout až v roce 2005. (více na Novinkách)

Michal Němejc - Novinky.cz

KliknutÝm p°ejdete na dalŚÝ specißly na Novinky.cz věda a technika na zaŔßtek strßnky