Volba prezidenta 2018 - Novinky.cz

Milan Kohout

Česko-americký performer, pedagog, kontroverzní filozof, umělec, aktivista a signatář Charty 77 Milan Kohout (62 let) oznámil své rozhodnutí kandidovat na Hrad v září 2016. Reagoval tak na výzvy svých přátel, kteří ho na Hradě prý chtějí vidět.

Dalším důvodem mělo být, že chce pro svoji malou dceru vytvořit pestrobarevný svět. Proto je jeho předvolební program postaven na přijímání uprchlíků a multikulturalismu. Ve svém oznámení o kandidatuře zdůraznil, že by byl rád, kdyby Česko přijalo minimálně milión migrantů. Současní politici podle něj příliš nadbíhají rasistickým a xenofobním náladám.

„Již je načase, aby se Česko očistilo od sobeckých, xenofobních, rasistických, nacionalistických a imperialismus západní civilizace podporujících představitelů a aby nastoupila nová generace lidí, kteří jsou internacionalisté, věřící v univerzálnost lidských práv a nechtějící naši zemi obehnat odpornými segregačními ostnatými ploty, tak neblaze proslulými v dobách nedávných,“ uvedl v prohlášení ke své kandidatuře.

Většina české společnosti podle něj jistě přivítá jeho volební program rasového a etnického oživení české společnosti. Ten by měl být postaven na hojném přistěhovalectví z jiných kultur a okamžitém masovém přijímání trpících uprchlíků z válek, které jsme prý pomohli vyvolat.

Sám Kohout přitom má zkušenosti s multikulturní společností ze zahraničí. V roce 1986 byl vyhoštěn z důvodu své politické a kulturní činnosti z tehdejšího Československa. Následující dva roky strávil v uprchlickém táboře v Rakousku a po získání azylu absolvoval The School of the Museum of Fine Arts.

Od devadesátých let tedy žije střídavě v USA a v Česku. V americkém Bostonu přednáší na Tufts University performanční umění a politiku.

Ve své tvorbě se zaměřuje především na kritiku rasismu, xenofobie, společenských předsudků a náboženství. S tím souvisí poměrně kontroverzní incident, díky němuž se Kohout proslavil.

Před dvěma lety vylil svůj vlastní ejakulát do nádobky se svěcenou vodou v polském kostele. Sperma si přinesl předpřipravené v plastové PET láhvi. Použil ho proto, že „obsahuje genetickou informaci o jeho militantním ateismu“. Mělo jít o protest „proti rostoucí moci církví a křesťanství vůbec“.

Dalším netradičním Kohoutovým vystoupením bylo, když stál nahý nad tlakovým hrncem, vkládal do něj hlavu a snažil se ji tam držet, co nejdéle. Mělo jít o protest proti waterboardingu, tedy proti technice používané k vynucení přiznání.