Volba prezidenta 2018 - Novinky.cz

Karel Štogl

Někdejší vojenský diplomat a bývalý šéf kabinetu předsedy vlády Karel Štogl (43 let) si dává v prezidentské volbě velké šance porazit Miloše Zemana.

S informací, že se Štogl chystá vyrazit do souboje o Hrad, přišel server Neovlivni.cz. Ten podotkl, že veřejnost Štoglovo jméno zřejmě nezná, ale přitom se v zákulisí nejvyšších pater politiky pohybuje už roky - především mezi špičkami ČSSD.

Ačkoli se hodlá postavit Miloši Zemanovi, jeho politická kariéra byla doposud často spojena s lidmi, kteří měli k současnému prezidentovi blízko, píše server. Dobré vztahy má například s bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem.

Po pádu vlády Petra Nečase Štogl řídil úřednický kabinet někdejšího premiéra Jiřího Rusnoka, předtím působil jako poradce bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Podle serveru Česká pozice se s Tvrdíkem rozhádali, ani jeden to však nechtěl komentovat.

Tajemník Sobotky

Po odchodu z ministerstva byl Štogl vojenským diplomatem OBSE ve Vídni. Po návratu z Rakouska v roce 2005 si ho Bohuslav Sobotka vybral za osobního tajemníka na ministerstvu financí. Do konce mandátu však na resortu financí nevydržel, začal se věnovat podnikání v oboru PR a marketing. Když byl středočeským hejtmanem David Rath, Štogl působil v regionálním dotačním úřadu ve Středočeském kraji.

„Myslím si, že mám velkou šanci v prezidentských volbách uspět. Mám schopnost lidi spojovat a dostat z nich metodou cukru a biče to nejlepší, co v nich je,“ zdůvodnil kandidaturu Štogl, který sám v první přímé volbě podporoval Zemana.

Nadšení prý rychle mizí

Kampaň chce podle Neovlivni.cz rozjet v červnu. Detaily kampaně, financování ani jména členů svého týmu zatím nezveřejnil. Financování většiny kampaně prý má zajištěno. Štogl, který pochází z Brna, je dlouholetým členem ČSSD. Do stranické buňky v Mikulově vstoupil v roce 1997. Uvnitř strany má podle České pozice pověst člověka, který se rychle nadchne pro nejrůznější projekty, ale málokdy u nich vydrží do konce.