Volba prezidenta 2018 - Novinky.cz

Volba prezidenta České republiky 2018

Češi si budou v roce 2018 už podruhé v přímé volbě vybírat prezidenta. Novinky přinášejí speciál, ve kterém se můžete dočíst o volbě i kandidátech, kteří budou o Hrad bojovat.

Zájem o křeslo na Hradě už ohlásilo několik kandidátů, mezi nimi i stávající prezident Miloš Zeman. Právě jemu dávají politologové velké šance na znovuzvolení.

Svoji kandidaturu oznámil také textař, producent a bývalý majitel sázkové kanceláře Fortuna Michal Horáček. Podle svých slov se rozhodl kandidovat, protože cítí ohrožení toho, co má rád a čeho si váží.

Kandidaturu potvrdil také bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Hlavním důvodem jeho rozhodnutí jít do boje o Hrad jsou jeho obavy o osud novodobé české demokracie. Vadí mu prý nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám.

Do boje o post hlavu státu se rozhodl jít také vědec, lékař a aktivista Marek Hilšer, který se proslavil svým vystoupením ve Strakově akademii. V roce 2014 protestoval polonahý na tiskové konferenci na Úřadu vlády proti postoji kabinetu vůči konfliktu na Ukrajině.

O kandidatuře mluvil také podnikatel Igor Sládek, který svoji kandidaturu oznámil dvěma inzeráty v novinách, ale kampaň zatím nerozjel. Podobně je na tom filozof, umělec, vysokoškolský učitel a signatář Charty 77 Milan Kohout. V médiích o prezidentské funkci hovořil také bývalý šéf kabinetu Jiřího Rusnoka Karel Štogl.

Ústava stanoví, že prezidentské volby se konají v posledních šedesáti dnech volebního období úřadujícího prezidenta, nejpozději třicet dnů před uplynutím jeho mandátu. Volby vyhlašuje předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejich konáním.

Mandát Miloše Zemana vyprší 8. března 2018, a volba prezidenta by se tak měla nejpozději konat 19. a 20. ledna. V případě konání druhého kola je nejzazší termín 2. a 3. února 2018. Kandidáty je potřeba jmenovat do poloviny listopadu 2017.

Prezidentem republiky bude podle Ústavy ČR zvolen kandidát, který obdrží nadpoloviční většinu platných hlasů. Není-li takový kandidát, koná se za čtrnáct dnů po začátku prvního kola volby druhé kolo, do kterého postupují dva nejúspěšnější kandidáti.

Češi volili prezidenta v přímé volbě historicky poprvé v roce 2013. V prvním kole zvítězil Miloš Zeman se ziskem 24,21 procenta hlasů. Celkově pro něj v lednu 2013 hlasovalo 1 245 848 lidí. Těsně předstihl tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), kterému hodilo hlas 23,4 procenta voličů. Ztráta tak představovala pouhých 41 700 hlasů.

Nakonec Zeman po nevybíravé a nacionalisticky eskalované kampani uspěl i ve druhém kole, když získal 54,8 procenta. Hlas mu odevzdalo 2 717 405 lidí, zatímco jeho protikandidáta podpořilo zhruba o půl miliónu voličů méně.


Ostatní speciály serveru Novinky.cz najdete ZDE