přejděte na úvodní stranu speciálu

Ochranná opatření

Mimořádná veterinární opatření začala platit v ochranných pásmech od nálezu první mrtvé labutě nakažené H5N1 v úterý 28. března 2006. Opatření platí v okruhu tří a deseti kilometrů od nálezu u Hluboké nad Vltavou. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata.

V ochranném pásmu nesmí být žádná drůbež chována venku a platí též zesílená kontrola. Pečlivě se musí sledovat snáška vajec, pokles v příjmu krmiva a vyšší úmrtnost drůbeže. Jakékoliv změny se musí hlásit veterinářům. Platí zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, je omezen vstupu lidí do drůbežáren, je nutná desinfekce vozidel před areály chovů a používají se desinfekční rohože. Psi mimo obydlí musejí být vždy na vodítku. Opatření platí v obou pásmech bez rozdílu, pouze v desetikilometrovém pásmu může místně příslušná Krajská veterinární správa udělovat výjimky.

V tuzemsku je podle údajů ministerstva zemědělství asi 700 velkochovů a statisíce drobných chovatelů drůbeže. Těch malých se přijatý zákaz venkovního výběhu netýká. Ministr zemědělství Jan Mládek však i je vyzval k maximální ochraně jejich chovů.Zákaz volného chovu a pořádání výstav


Ještě před tím, než se v ČR potvrdil první případ ptačí chřipky, zavedla Státní veterinární správa v souvislosti se šířením ptačí chřipky Evropou ochranná opatření.Ústřední nákazová komise zakázala, stejně jako v říjnu 2005, výstavy a trhy drůbeže a ptáků a soutěží poštovních holubů s mezinárodní účastí.

Od 16. února 2006 platí pro podnikatelské chovy zákaz pobytu drůbeže ve venkovních výbězích a podnikatelé mají podle přijatých opatření dále povinnost chránit chovy před vniknutím ptactva, tedy například zasíťovat okna a větráky.

Od února 2006 příslušné orgány kontrolují na silničních přechodech do ČR u vozidel určených k přepravě zvířat, zejména drůbeže a ostatních ptáků, doklady o provedené dezinfekci.Nutná tepelná úprava masa na 70 stupňů Celsia

Produkce drůbežího masa v Česku pochází v drtivé míře z velkochovů, kde halové systémy dle odborníků neumožňují styk zvířat s možnými přenašeči nákazy. Vir je navíc poměrně choulostivý na vnější podmínky a k jeho likvidaci stačí tepelná úprava masa při 70 stupních Celsia, tepelně neopracované masné výrobky se z drůbežího produkovat nesmí.Česko nakoupí více tamiflu a vakcíny

V současné době má ČR na skladě 650 000 dávek antivirového přípravku tamiflu, který je proti ptačí chřipce, a do konce roku přibude dalších 600 000 dávek.

Pokud se týká vakcíny, protože nebyl dosud nikde izolován pandemický kmen, vyvíjí se vakcína proti viru H5N1. ČR plánuje nakoupit celkem čtyři milióny vakcín ve dvou kolech.Vakcína zdarma pro 60 procent lidí


Odborníci považují pandemii ptačí chřipky za málo pravděpodobnou. Kdyby však nakonec skutečně vypukla, stát by poskytl zdarma pro 60 procent obyvatel pandemickou vakcínu. Nárok na přednostní očkování by měly rizikové skupiny a lidé, kteří jsou důležití pro chod státu. Mezi ně se řadí například zdravotníci, výrobci potravin, energetici a také děti a mladí lidé. Pro zbylých 40 procent lidí by měla být vakcína k dispozici za poplatek.

Očkování proti sezónní chřipce, která běžně probíhá každý rok na podzim, nechrání před ptačí chřipkou, ale zmírnilo by případné onemocnění ptačí chřipkou.
SPECIÁL: Ptačí chřipka
další speciály na Novinky.cz