Reality show nadchly český národ

V polovině letošního srpna do Česka zavítala reality show VyVolení, spustila ji televize Prima. Nova přišla se soutěží Big Brother o dva týdny později. Soutěžící uzavření v objektu, kde je neustále sledují kamery a odposlouchávají mikrofony, se záhy stali diváckými miláčky. Z obou obdobných formátů více dokázali zaujmout VyVolení, kteří si udrželi před Velkým bratrem náskok ve sledovanosti.

Princip obou reality show se v podstatě neliší. Soutěžící, kteří se zpočátku vůbec neznali, nesmějí opustit objekt, v němž jsou ubytovaní, kamery jim nedají pokoj ani v noci, snímá se i jejich počínání na toaletě, prý především z bezpečnostních důvodů. Soutěžící musejí plnit více či méně smysluplné úkoly, na základě jejichž splnění či nesplnění si vyslouží přísun jídla, cigaret, alkoholu a podobných požitků, třeba výlet ven.

V nepříjemné hře jde o velké peníze, zatímco Prima se vítězi odvděčí hmotnými cenami ve výši jedenácti miliónů korun, Nova dá deset miliónů korun před zdaněním. O výherci rozhodují diváci prostřednictvím textových zpráv a telefonátů.

Vila VyVolených byla obydlována postupně, diváci tam jednotlivé soutěžící posílali na základě sympatií. Televize do vily v pražské ulici Pod Harfou nasadila celkem sedm chlapců a šest dívek, v polovině září k nim přibyli další dva kluci, které si VyVolení sami vybrali.

Osud VyVolených málem zhatil majitel pozemku, na němž vila stojí. V listopadu se rozhodl, že areál kvůli údajnému neplacení nájemného vyklidí. Prima měla co dělat, aby svůj úspěšný formát zachránila, nakonec využila pomocné ruky televize Joj, která své VyVolené rovněž vysílá. Čeští soutěžící se pak nastěhovali ke slovenským kolegům. (Více na Novinkách)

Velký bratr na Nově od začátku vysílání prošel velkou deziluzí. Nesetkal se totiž s očekávaným diváckým zájmem, VyVolení měli přeci jen náskok a navíc sehrál roli pravděpodobně i vhodnější výběr soutěžících na Primě. Nova proto vyměnila šéfku projektu, kterou byla původně Lenka Hornová, a také změnila vysílací program. (Více na Novinkách)

Osidlování domu Big Brother se uskutečnilo najednou, přistěhovalo se do něj dvanáct lidí. Nova v zájmu zvýšení sledovanosti neustále se soutěžícími míchala, a tak se k nim brzy připojil Filip, který byl diváky zřejmě omylem vyřazen, neboť ti nepochopili systém negativního hlasování. (Více na Novinkách)  Hlasování se po nemilé zkušenosti změnilo na pozitivní, na který byli zvyklí diváci VyVolených. Ještě při prvním vyřazení Filipa se do domu nastěhovali další dva hráči, při jeho návratu jeden a v listopadu pak kolektiv obohatila moderátorka Renata.

Nejen příznivce si ale získaly obě reality show. Mnozí diváci začali po odstartování projektů bombardovat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) stížnostmi. Diváky pobouřily vulgární výroky, jimiž soutěžící ve vile i v domě rozhodně nešetřili, a dále jejich nemravné chování. Poprvé rada obě televize trestala začátkem října, kdy TV Prima dostala pokutu pět miliónů korun a TV Nova o milión méně. Rada to odůvodnila tím, že Prima začala reality show vysílat dříve. Druhý trest byl tvrdší – Prima dostala pokutu ve výši 13,5 miliónu korun, Nova o 500 tisíc nižší. (Více na Novinkách)

Nova začátkem září vystartovala s jinou reality show Výměna manželek, v níž si dvě rodiny prohazují matky. První polovinu pobytu v novém prostředí se žena musí přizpůsobit pravidlům dané rodiny, ve druhé půlce si může vlastní požadavky diktovat. Po odvysílání jednoho z dílů protestovali milovníci zvířat proti rodině, která v bytě chovala labradora zavřeného v kleci. (Více na Novinkách)

Osud psa měl šťastný konec. (Více na Novinkách)

Novinky.cz

Kliknutm pejdete na dal specily na Novinky.cz kultura na zatek strnky